Naše akce

Cyklus přednášek

21. 1. - 18. 3. 2021

I v roce 2021 pořádáme oblíbené přednášky odborníků.
Budou probíhat on-line každý čtvrtek od 21. 1. do 18. 3.
Celý rok 2021 se nese v duchu Jedovatých rostlin. Témata přednášek jsou tedy zaměřená na botaniku, jedovatost, fytotoxikologii, vlivy jedů na člověka, travičství. Přednášet budou odborníci na daná témata nejen z naší zahrady, ale i z dalších odborných organizací.

 • Vysílat budeme přes platformu Teams. Pokud to omezení povolí, bude možnost přijít i do zahrady
 • Vstupenky se kupují předem

Zakoupením vstupenky na přednášku za 100 Kč podpoříte naši zahradu v této nelehké době, získáte možnost připojit se na vybranou přednášku a jednorázový vstup do venkovních expozic s platností 30 dní od chvíle, kdy opět otevřeme. Až to nastane, budeme vás informovat.

Vstupenky je možné zakoupit nejpozději v den konání přednášky do 12 hodin. 

Koupit lístek na přednášku

Jak postupovat?

 1. Vyberte si přednášky, které chcete vidět, a zakupte je prostřednictvím našeho portálu 
 2. Po uhrazení příslušné částky vám na e-mail přijdou zakoupené vstupenky
 3. V pondělí před termínem vaší přednášky zašleme e-mailem pokyny, jak se přihlásit
 4. V den přednášky, cca v 14:30, vám pro jistotu pokyny pošleme ještě jednou a pak už si můžete v klidu užít živý přenos

Co potřebujete k přihlášení k přednášce?

 1. Zakoupenou vstupenku na konkrétní datum a téma
 2. Připojení k internetu, zapnutý zvuk, dobrý obraz, abyste si mohli užít krásné záběry a zajímavé poznámky
 3. Podporovaný webový prohlížeč. Doporučujeme Microsoft Edge, Google Chrom či Safari 13.1 a výše. Jestli je váš prohlížeč podporován zjistíte zde: https://docs.microsoft.com/en-us/microsoftteams/get-clients#web-client 
 4. Odkaz na on-line schůzku (obdržíte e-mailem v pondělí před přednáškou a ještě jednou přibližně ve 14:30 v den samotné přednášky)
 5. Jméno či přezdívku, která bude odpovídat e-mailu, kam byl odkaz zaslán. Pokud např. používáte e-mail petr.hosna@email.cz přihlaste se pod jménem Petr Hosna nebo P.Hosna a podobně. Pokud máte e-mail s přezdívkou, např. karkulinka91@webmail.org, použijte své jméno a přezdívku najednou, tj. Jana K. – karkulinka. Je to pro kontrolu přihlášených osob
 6. Pohodlí a klid, abyste si mohli přednášku užít

Jak bude on-line přednáška probíhat?

 1. Po přihlášení pod jménem (viz výše) vás moderátor vpustí k přednášce. Připojte se alespoň 15 minut předem, abychom odladili případné technické komplikace
 2. V 17:30 vás přivítáme a řekneme základní pravidla připojení (vypnuté mikrofony, jak pokládat dotazy a podobně)
 3. Přednáška bude trvat 1-1,5 hodiny a přednášející ji doplní fotkami či prezentací
 4. Po skončení bude následovat prostor na dotazy či krátkou diskuzi

V případě komplikací nás kontaktujte na emailu prednasky@botanicka.cz.

Témata přednášek 2021

28. 1. - Trvalky v přírodě a na zahradě
Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.
Vytrvalé zahradní květiny – trvalky – představují významný prvek v zahradní tvorbě. To, jakým způsobem je na zahradě pěstovat a jak se o ně starat je součástí desítek zahradnických knih a časopisů. Často ale více něž texty knih napoví pohled na místa, kde se tyto druhy rostlin vyskytují v přírodě a v jakých podmínkách zde rostou. V přednášce navštívíte spolu s Petrem nejrůznější přírodní lokality významných zahradnických druhů rostlin v České republice i různě ve světě a na příkladech typických přírodních stanovišť uvidíte, jakým způsobem a na jakých místech je pak lze pěstovat i na zahradě.

4. 2. - Zahrada Korakuen v Tokiu
Miroslav Horský
Krása japonských zahrad zanechává v člověku dlouhotrvající pocity. Přijměte naše pozvání do zahrady Korakuen, která svým půvabem a krásou jakoby ani nepatřila do centra Tokia. Její historie sahá až do 17. století a i dnes je stále místem klidu a odpočinku. Zahradou a její historií vás provede náš kurátor japonské zahrady Miroslav Horský.

11. 2. - Fytodermatitidy aneb rostlinné dráždění
PharmDr. Jana Karlíčková, Ph.D.
Rostliny na nás působí všemi smysly. Někdy ale i tak, jak nechceme. Jaký vliv mají některé látky rostlin na naši pokožku? Co způsobuje alergie a zvláštní reakce? Zkrátka, jak se rostliny brání vnějším útokům člověka? Mechanické či chemické podráždění, kontaktní či fototoxické dermatitidy nám představí Jana Karlíčková z Katedry farmaceutické botaniky Farmaceutické fakulty Karlovy Univerzity.

18. 2. - Jedovaté rostliny kolem nás a jejich terapeutický potenciál
PharmDr. Dagmar Jankovská, Ph.D.
Jedovaté rostliny jsou nedílnou součástí přírody, obklopují člověka od nepaměti. Nejdříve se je naučil poznávat, později i využívat pro své potřeby. Jedovaté látky si rostliny zřejmě vytváří proto, aby se dokázaly přizpůsobit ne vždy příznivým životním podmínkám nebo aby se ubránily před predátory. Časem se prokázalo, že tyto speciální látky, ve správné dávce mohou i léčit. Některé z nich našly uplatnění v medicíně, některé se staly předlohou pro vývoj účinných látek pro léčbu celé řady onemocnění.

V tomto příspěvku se budeme věnovat těm jedovatým rostlinám, se kterými se můžete potkat od jara do podzimu při toulkách lesem, na loukách nebo je dokonce pěstujete ve své zahrádce a jejichž obsahové látky nebo látky od nich odvozené se používají v léčbě celé řady onemocnění. Dozvíte se, k čemu potřebovala Kleopatra rulík zlomocný, čím se léčí „nemoc králů“ apod.

25. 2. - Rostliny v bitevní vřavě - šípové jedy apod.
PharmDr. Jan Martin, Ph.D.
Zákeřné jedovaté šipky vystřelené neznámo odkud nebo dýky s ostřím potřeným látkou způsobující okamžitou smrt stály v minulosti u důležitých milníků naší společnosti. Jaké rostliny se používaly v boji na nepřítele? A jakými se naopak léčila válečná zranění? O tom všem nám poví Jan Martin z České fototerapeutické akademie.

4. 3. - Jak orchideje lákají opylovače
RNDr. Jan Ponert
Orchideje jsou počtem druhů nejvetší čeledí rostlin, která roste na všech kontinentech kromě Antarktidy. Známé jsou především díky jedinečné stavbě svých květů. Květy jsou u drtivé většiny orchidejí určeny k tomu, aby přilákaly určité opylovače a přiměly je k přenesení pylu na jinou rostlinu. Některé druhy za to dávají opylovačům odměnu, například nektar. Mnohé druhy ale žádnou odměnu nemají a opylovače oklamávají. V přednášce si nejprve ukážeme, proč orchideje, narozdíl od jiných rostlin, vytváří své komplikované květy. Poté si na příkladech různých druhů z celého světa ukážeme vybrané způsoby, jak opylovače přilákat a přimět k tomu, co orchidej potřebuje.

11. 3. - Vybrané druhy dřevin Apalačského pohoří
Bc. Tomáš Vencálek
V říjnu roku 2019 uspořádala Botanická zahrada Praha expedici do východní části Spojených států Amerických, do Apalačského pohoří. Během úžasné cesty od jihu až po nejsevernější část v Marylandu procestovali naši botanici tyto hory křížem krážem od nejnižších poloh až po vrcholky hor. Během přednášky vám kurátor dřevin mírného pásma Tomáš Vencálek představí stromy, které možná známe i z českých parků. V Apalačském pohoří je najdeme v jejich původním prostředí plané a určitě ne v nám známých kultivarech. No, nechte se překvapit.

18. 3. Jedovatá odysea aneb Nejzajímavější jedovaté rostliny z Botanické zahrady Praha
Mgr. Jarmila Skružná, Ing. Klára Lorencová
Všichni známe příběhy otrávených šipek, odvarů z bolehlavu či durmanu nebo pokrmů ze špatně připravených fazolí. Možná máte na zahradě nebo v bytě jednu jedovatou rostlinu vedle druhé a ani o tom nevíte. Naše přednáška uvádí celoroční téma jedovatých rostlin v naší přírodě  i zahradě. Pojďte s námi prozkoumat tajemství nebezpečných rostlin.

 

Koupit lístek na přednášku