Koupit e-vstupenku

Naše akce

PŘEDNÁŠKOVÝ CYKLUS | Nejen o botanice se zajímavými osobnostmi

9. 3. - 6. 4. 2023

Také v roce 2023 jsme se rozhodli uspořádat oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Připravili jsme si pro vás opravdu pestrý obsah, který zaujme nejen vášnivé botaniky, ale i nepolíbené laiky, kteří rádi objevují. Celý cyklus se ponese v duchu Asie a přednášet vám budou zajímaví hosté včetně odborníků z řad naší zahrady.

Základní informace

Budeme se společně potkávat opět ONLINE, ale predevším (a na to se opravdu těšíme) také OSOBNĚ U NÁS V ZAHRADĚ, a to každý čtvrtek od 9. 2. do 6. 4. vždy od 17.30

Vstupné 150 Kč/přednáška včetně vstupenky do areálu zahrady.

Součástí vstupenky na přednášku je také vstup do celého areálu botanické zahrady vč. skleníku Fata Morgana. Pokud zvolíte variantu online z pohodlí domova, hodinu před začátkem přednášky od nás obdržíte vstupenku na přednášku i do areálu zahrady s platností do konce dubna. 

Harmonogram přednášek

DATUM

TÉMA

PŘEDNÁŠEJÍCÍ

VSTUPENKA

MÍSTO KONÁNÍ PŘEDNÁŠKY

9. 2. 

Za stepní květenou Kyrgyzstánu

Petr Hanzelka

PRODEJ VSTUPENEK UKONČEN

Vinotéka sv. Kláry (mapa)

16. 2. 

Létají naši ptáci do Asie?

Jaroslav Škopek

PRODEJ VSTUPENEK UKONČEN

Vinotéka sv. Kláry (mapa)

23. 2. Podzim v Koreji Pavel Sekerka, Iveta Bulánková, Tomáš Jelínek PRODEJ VSTUPENEK UKONČEN Vinotéka sv. Kláry (mapa)
2. 3. Jak mohu svou zahradou pomáhat planetě Ferdinand Leffler PRODEJ VSTUPENEK POUZE NA MÍSTĚ Zázemí botanické zahrady - vstup pokladnou v ul. Trojská u skleníku Fata Morgana (mapa)
9. 3. Orchideje Jihozápadní Asie Jan Ponert PRODEJ VSTUPENEK POUZE NA MÍSTĚ Restaurace u skleníku Fata Morgana - vstup pokladnou Fata Morgana v ul. Trojská (mapa)
16. 3.  Ekofarmy kolem světa Slávek Král PRODEJ VSTUPENEK POUZE NA MÍSTĚ Zázemí botanické zahrady - vstup pokladnou v ul. Trojská u skleníku Fata Morgana (mapa)
23. 3. Ájurvéda a léčivé rostliny Daniela Pařízková, Jarmila Skružná

PRODEJ VSTUPENEK UKONČEN

Restaurace u skleníku Fata Morgana - vstup pokladnou Fata Morgana v ul. Trojská (mapa)
30. 3. Japonsko: Ebisu, Fudži a macuri Marcela Suchomelová PŘEDNÁŠKA SE PRO NEMOC PŘEDNÁŠEJÍCÍ RUŠÍ Restaurace u skleníku Fata Morgana - vstup pokladnou Fata Morgana v ul. Trojská (mapa)
6. 4. Thajsko: království masožravých rostlin Martin Spousta PRODEJ VSTUPENEK POUZE NA MÍSTĚ Restaurace u skleníku Fata Morgana - vstup pokladnou Fata Morgana v ul. Trojská (mapa)

 

 

Spousta26. 4. Martin Spousta Thajsko: království masožravých rostlin 

Přednáška vás provede zajímavými místy Thajska se zaměřením na masožravé rostliny. Nalezneme zde totiž unikátní bydliště (biotopy), které nemají v tropech obdoby a rostliny, které v nich rostou jsou fascinující pro své důmyslné adaptace a životní formy. Věděli jste, že dokonce tři druhy masožravých bublinatek získaly národní jména v thajštině, která pro ně vybrala sama thajská královna Sirikit? Zasadila se také o ochranu jejich křehkých a zranitelných biotopů. I když jsou bublinatky ohrožené i na jiných místech světa, pod královskou ochranou se ocitly pouze ty v Thajsku. Při putování po zajímavostech ze světa masožravých rostlin navštívíme i Sloní ostrov (Koh Chang), který je největším ostrovem Thajského království.

Martin Spousta se více jak 30 let zajímá o masožravé rostliny a jiné botanické zajímavosti. Navštívil zajímavá bydliště (biotopy) masožravých rostlin nejen u nás, ale i v Evropě nebo Thajsku. Přes 10 let spolupracoval s Botanickou zahradou v Liberci, kde vzniklo mnoho zajímavých výstav (výstava Masožravé rostliny a jejich bydliště se dokonce dostala do Royal Botanic Gardens Kew v rámci Science Festival 2016). Pro zahradu také získal mnoho zajímavých druhů rostlin, semen i vzorků exotických dřev, díky čemuž vznikly dvě stálé expozice. Velkým úspěchem bylo zajištění pylu zmijovce titánského pro opylení tohoto ohroženého druhu. Podílel se na několika publikacích: Roots and root system of trees nebo Masožravé rostliny – Kapitoly ze života v tropech, v současné době se podílí na Atlasu bublinatek. Tři roky působil jako učitel odborného výcviku na Střední zahradnické škole a od roku 2022 je zahradníkem Botanické zahrady Praha.

 

Jak se připojit online?

Přednášky budou promítány a zpřístupněny také online a lze je sledovat v běžném webovém rozhraní. Není nutné si daný program stahovat či instalovat do vašeho zařízení. V den přednášky vám zašleme e-mail s bližšími informacemi k přihlášení.

Na přednášku se přihlásíte online prostřednictvím formuláře v odkazu níže. Stačí, když vyplníte vaše kontaktní údaje, vyberete si termín a téma přednášky, které vás zajímá.

Další informace

Bližší informace s odkazem na přihlášení a další náležitosti k vámi vybrané přednášce obdržíte hodinu před začátkem v den konání přednášky prostřednictvím e-mailu, pod kterým jste se na přednášku přihlásili.

Důležité změny či aktualizace k celému cyklu budou s dostatečným časovým předstihem uveřejněny na této stránce.

 

 

Přednáškový cyklus vznikla také díky podpoře firmy Hyundai:

Hyundai_Logo_Hor_FullColour_CMYK

 

Na viděnou v zahradě nebo online u vás doma!

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.