Koupit e-vstupenku

Naše akce

PŘEDNÁŠKOVÝ CYKLUS | Nejen o botanice se zajímavými osobnostmi

9. 2. - 6. 4. 2023

Také v roce 2023 jsme se rozhodli uspořádat oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Připravili jsme si pro vás opravdu pestrý obsah, který zaujme nejen vášnivé botaniky, ale i nepolíbené laiky, kteří rádi objevují. Celý cyklus se ponese v duchu Asie a přednášet vám budou zajímaví hosté včetně odborníků z řad naší zahrady.

Základní informace

Budeme se společně potkávat opět ONLINE, ale predevším (a na to se opravdu těšíme) také OSOBNĚ U NÁS V ZAHRADĚ, a to každý čtvrtek od 9. 2. do 6. 4. vždy od 17.30

Vstupné 150 Kč/přednáška včetně vstupenky do areálu zahrady.

Součástí vstupenky na přednášku je také vstup do celého areálu botanické zahrady vč. skleníku Fata Morgana. Pokud zvolíte variantu online z pohodlí domova, hodinu před začátkem přednášky od nás obdržíte vstupenku na přednášku i do areálu zahrady s platností do konce dubna. 

Harmonogram přednášek

DATUM

TÉMA

PŘEDNÁŠEJÍCÍ

VSTUPENKA

MÍSTO KONÁNÍ PŘEDNÁŠKY

9. 2.  Za stepní květenou Kyrgyzstánu Petr Hanzelka KOUPIT VSTUPENKU ONLINE Vinotéka sv. Kláry (mapa)
16. 2.  Létají naši ptáci do Asie? Jaroslav Škopek KOUPIT VSTUPENKU ONLINE Vinotéka sv. Kláry (mapa)
23. 2. Podzim v Koreji Pavel Sekerka, Iveta Bulánková, Tomáš Jelínek KOUPIT VSTUPENKU ONLINE Vinotéka sv. Kláry (mapa)
2. 3. Jak mohu svou zahradou pomáhat planetě Ferdinand Leffler KOUPIT VSTUPENKU ONLINE Zázemí botanické zahrady - vstup pokladnou v ul. Trojská u skleníku Fata Morgana (mapa)
9. 3. Orchideje Jihozápadní Asie Jan Ponert KOUPIT VSTUPENKU ONLINE bude upřesněno nejpozději týden předem
16. 3.  Ekofarmy kolem světa Slávek Král KOUPIT VSTUPENKU ONLINE bude upřesněno nejpozději týden předem
23. 3. Ájurvéda a léčivé rostliny Daniela Pařízková, Jarmila Skružná KOUPIT VSTUPENKU ONLINE bude upřesněno nejpozději týden předem
30. 3. Japonsko: Ebisu, Fudži a macuri Marcela Suchomelová KOUPIT VSTUPENKU ONLINE bude upřesněno nejpozději týden předem
6. 4. Thajsko: království masožravých rostlin Martin Spousta KOUPIT VSTUPENKU ONLINE bude upřesněno nejpozději týden předem
 

Hanzelka-I-u-nas-znamy-rebricek-Achilea-filipendulina-na-loukach-v-podhuri-Tian-Shanu.-19. 2. Petr Hanzelka Za stepní květenou Kyrgyzstánu

Velehory, polopouště, stepi, lesy – to vše nabízí neobyčejně pestrá příroda Kyrgyzstánu. Zejména milovníci hor si zde přijdou na své, vždyť více než 90% území tohoto středoasijského státu je tvořeno právě horami. V našem povídání se ale budeme věnovat především oblastem stepí a polopouští a hlavně rostlinám, které tam lze vidět. I v tomto ohledu vyniká Kyrgyzstán mimořádnou pestrostí. Navíc, mnohé druhy, které zde rostou, se s úspěchem dají pěstovat i na našich zahradách. Rostliny zde musí odolávat extrémním podmínkám, jako jsou velmi silné zimní mrazy a během vegetace i častému relativnímu nedostatku vláhy. V mnoha případech se tedy jedná o velmi odolné rostliny, které jsou schopné vyrovnat se i s náročnějšími podmínkami u nás, zejména s případným nedostatkem srážek během jara či léta. Během přednášky budou zmíněny možnosti pěstování vybraných druhů a dozvíte se i zajímavosti o bohaté historii této země a jejích památkách.

Ing. Petr Hanzelka, PhD. je absolvent Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici na Moravě. Od roku 2003 je kurátorem sbírek záhonových trvalek, okrasných trav, skalniček a nyní také středozemních, severoamerických prérijních a horských rostlin v Botanické zahradě Praha. Své poznatky shrnul například v publikacích Skalničky v moderní zahradě (Grada, 2007), Květiny pro každou zahradu (Grada, 2015), Záhonové trvalky (Botanická zahrada hl.m. Prahy, 2018). Pravidelně přednáší pro odbornou i laickou veřejnost a publikuje články v odborných i populárních zahradnických časopisech. Je členem redakční rady časopisů Zahradnictví a Zahrádkář.

 

Skopem-3---Modracek-tundrovy-Luscinia-svecica-svecica.-Foto-Petr-Saj16. 2. Jaroslav Škopek Létají naši ptáci do Asie?

Zatímco většina našich ptáků, kteří migrují na větší vzdálenosti (tzv. dálkoví migranti), směřuje do afrických zimovišť, mají tři naši ptáci zcela odlišné tahové chování: opouštějí nás již na sklonku léta a cestují až do Pákistánu a Indie. Jedná se o druhy, které se k nám rozšířily z východu a dodržují tak zimoviště svých předků. Jsou to pěnkavovitý pták hýl rudý (Carpodacus erythrinus), drobný lejsek malý (Ficedula parva) a slavík modráček tundrový (Luscinia svecica svecica). Během přednášky se dozvíte mnoho zajímavostí o druzích, které létají zimovat do Asie, ale i o ptácích, kteří létají naopak na zimu k nám. 

RNDr. Jaroslav Škopek, PhD. je ornitolog, je členem České společnosti ornitologické a České zoologické společnosti. Přes 27 let pracoval v Kroužkovací stanici Národního muzea, kde se zabýval problematikou migrace ptáků a výzkumem hnízdního rozšíření ptáků Prahy. Výsledky zpracoval jako spoluautor knihy Atlas hnízdního rozšíření ptáků Prahy. Jako lektor spolupracoval s Přírodovědeckou fakultou UK a s Lesnickou fakultou ČZU. Zabývá se i přednáškovou činností pro školy a různé zájmové organizace. V Botanické zahradě Praha působí od roku 2008, v současné době v knihovně. Je autorem celkem 14 výstav s ornitologickou tématikou, které se konaly v areálu zahrady.

 

3742.jpg.b2a8623. 2. Pavel Sekerka, Iveta Bulánková, Tomáš Jelínek Podzim v Koreji

Botanická zahrada ve spolupráci s firmou Hyundai a Chollipo arboretem připravila na podzim 2022 sběrovou expedici do Jižní Koreje. Cílem expedice bylo získat rostlinný materiál pro nově připravovanou expozici korejské květeny. Na přednášce se seznámíte s podzimním aspektem korejských lesů, navštívíte významné národní parky i památky a podíváte se i do Chollipo arboreta. Na podzim je již málo květů, zato se krásně vybarvují opadavé stromy – javory, duby či exotické lindery.

RNDr. Pavel Sekerka je absolventem PřF UK v Praze se specializací na fyziologii rostlin. V botanické zahradě pracuje od roku 1991. Býval kurátorem dřevin, pivoněk a stínomilných trvalek. Od roku 2010 vede Průhonickou botanickou zahradu. V Botanické zahradě Praha zajišťuje mezinárodní výměnu semen a řídí databázi pěstovaných rostlin – florius.cz. Je prezidentem Unie botanických zahrad ČR.

Připravil řadu fotografických výstav z expedičních cest a rostlin, pravidelně prezentuje rostlinné sbírky veřejnosti, publikuje v odborných i populárních zahradnických časopisech.

Ing. Iveta Bulánková je absolventkou Agronomické fakulty ČŽU v Praze oboru Zahradnictví. V botanické zahradě pracuje od roku 2003 jako kurátorka sbírek denivek, kosatců, dále pak teplomilných hlíznatých rostlin, pivoněk a hajních rostlin, nyní se také věnuje rostlinám asijských lesů, zejména Číny, Koreje a Japonska. Pravidelně prezentuje svěřené sbírky veřejnosti, publikuje v odborných i populárních zahradnických časopisech. Je autorkou knih Léčivé rostliny na naší zahradě (Grada, 2005), Záhonové trvalky (Botanická zahrada hl. m. Prahy, 2018) a Stínomilné trvalky (Botanická zahrada hl. m. Prahy, 2022).

Ing. Tomáš Jelínek PhD. absolvent ČZU, v roce 2015 ukončil magisterský obor Produkční zahradnictví. V roce 2020 dokončil doktorské studium v oboru speciální produkce rostlinná. V roce 2020 nastoupil do Botanické zahrady hlavního města Prahy, kde se stará o svěřené sbírky rostlin a projekt Kořeny osobností.

ferdinand_075-12. 3. Ferdinand Leffler Jak mohu svou zahradou pomáhat planetě

Jako majitelé zahrad a obyvatelé domů s vnitrobloky si často ani neuvědomujeme, jaký pozitivní dopad na okolní krajinu může mít, když vysadíme strom nebo necháme porůst fasádu rostlinami. Zahradní a krajinný architekt Ferdinand Leffler vidí v kultivaci vlastních pozemků skvělou příležitost jak zároveň pomáhat městům a planetě. Sám při navrhování zahrad a veřejného prostoru myslí nejen na pohodlí lidí, ale také na ochranu půdy nebo zpracování dešťové vody. Na přednášce se podělí o nápaditá řešení, která v praxi fungují jemu a jeho klientům. Přijďte si pro dávku inspirace.

Ferdinand Leffler je nepřehlédnutelnou osobností domácí i zahraniční zahradní architektury. Je také moderátorem úspěšného televizního pořadu Ferdinandovy zahrady a autorem dvou knižních bestsellerů Žijte ve své zahradě a Zelené pokoje. V rámci své Flera Academy se snaží o osvětu zahradní architektury mezi širokou veřejností, a to především prostřednictvím přednášek a vlastních praktických online kurzů.

 

Ponert_Cephalanthera-caucasica_MG_98159. 3. Jan Ponert Orchideje Jihozápadní Asie

Orchideje nalezneme na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, zasahují dokonce i za polární kruh. Nejvíce druhů orchidejí se však vyskytuje v tropických oblastech. Jihozápadní Asie je počtem druhů výrazně chudší než tropická jihovýchodní část. Orchideje této oblasti jsou však poměrně zajímavé, protože jsou příbuzné se středomořskými orchidejemi. V jihovýchodní Asii najdeme oblasti s různorodými klimatickými podmínkami od velice suchých pouští až po stále vlhké mlžné lesy. Vzhledem k tomu, že orchideje nedokážou přežít na velmi suchých místech, je jejich rozšíření ostrůvkovité.

Na přednášce se seznámíme nejen s orchidejemi samotnými, ale i s faktory, které ovlivňují jejich rozšíření. Vydáme se za nimi hlavně do Izraele, Íránu nebo Turecka. 

RNDr. Jan Ponert, Ph.D. vystudoval Anatomii a fyziologii rostlin na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Nyní působí na katedře experimentální biologie rostlin PřF UK, v Botanickém ústavu AV ČR a Botanické zahradě Praha. Specializuje se na orchideje a mykotrofní rostliny, které jsou závislé na symbiotickém soužití s houbami. Tímto tématem se zabývá jak z pohledu klasické botaniky, tak z pohledu rostlinného fyziologa. Orchideje jsou nejen jeho vědeckým zaměstnáním, ale také koníčkem, kterému věnuje takřka veškerý volný čas.

AdobeStock_5818465616. 3. Slávek Král Ekofarmy kolem světa

Život na ekofarmě, v ekologické vesnici, komunitě nebo soběstačně uprostřed džungle. Slávek Král procestoval více jak 40 míst na všech obydlených kontinentech a ukáže vám ta nejzajímavější od Japonska, Jižní Koreji přes Austrálii, Nový Zéland nebo Havaj až po Českou republiku. Čeká vás cesta kolem světa udržitelného způsobu života.

Dozvíte se nejen výhody a nevýhody života mimo civilizaci a způsob přemýšlení lidí v komunitě, ale zaměříme se na cesty vybraných komunit i jednotlivců k naprosté soběstačnosti. Zjistíme, že i jednotlivec může hodně změnit a mít pozitivní dopad na přírodu kolem sebe.

Slávek Král cestuje už 9 let. Dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku. Procestoval stopem přes 300 000 km ve více než 86 zemích světa, přednáší na největších festivalech, vystavuje svoje fotky a napsal knihu Stopařův průvodce zeměkoulí.

 

thumbnail_Skruzna23. 3. Daniela Pařízková, Jarmila Skružná Ájurvéda a léčivé rostliny

Ájurvéda, neboli nauka o životě či dlouhověkosti, patří k nejstarším léčebným systémům světa. Její kolébkou je Indie a léčivé rostliny a koření v ní hrají velice důležitou roli. Představíme vám základy této tradiční medicíny, její historii i tipy pro každodenní život. Nahlédneme, jaký je rozdíl mezi celostním přístupem ájurvédy ke zdraví a mezi principy západní medicíny. Rostliny spjaté s ájurvédou budeme pozorovat nejen zrakem, ale budeme útočit i na vaše další smysly.

Daniela Pařízková se věnuje józe téměř 20 let, zaměřuje se zejména na terapeutickou jógu. Prošla výcviky u českých i zahraničních jógových učitelů a vede otevřené lekce, skupinové kurzy i individuální terapie v Praze a Roztokách u Prahy, kde žije. Studuje ájurvédu u jedné z nejzkušenějších ájurvédských terapeutek v Česku, Terezy Lindaurové, a postupně aplikuje ájurvédské principy do vlastního denního života i jógových lekcí. Profesně se věnuje i oblasti kultury a divadla, zejména mezinárodním projektům a festivalům.

Mgr. Jarmila Skružná působí v Botanické zahradě Praha jako vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky. V rámci kurátorské práce spravuje už od konce 90. let minulého století sbírku užitkových rostlin mírného pásma. Zabývá se historií pěstování užitkových rostlin a archeobotanickým výzkumem klášterních zahrad. V současné době se věnuje mj. výzkumu nejstaršího historického herbáře na území České republiky. Je autorkou řady populárních i odborných textů.

Suchomelova130. 3. Marcela Suchomelová Japonsko: Ebisu, Fudži a macuri

Přednáška se zaměří na pár postřehů o tradičních japonských slavnostech a svátcích tak, jak je bylo možné zažít před a po covidové pandemii. Rozhodně nebude chybět povídání o bůžcích i pivu, květinách a posvátném symbolu Japonska, o jeho vůních i zvucích a nezdolné síle bambusů.

Mgr. Marcela Suchomelová, Ph.D. je odbornou archivářkou a historičkou umění. O Japonsko se zajímá dlouhodobě a rovněž se svým manželem, japanologem Filipem Suchomelem, spolupracuje na společných edičních počinech. Výsledkem je několik knih o japonském užitém umění nebo například nejnověji vydaný rukopis o cestě kolem světa od hraběte Erwina Dubského.

 

 

 

Spousta26. 4. Martin Spousta Thajsko: království masožravých rostlin 

Přednáška vás provede zajímavými místy Thajska se zaměřením na masožravé rostliny. Nalezneme zde totiž unikátní bydliště (biotopy), které nemají v tropech obdoby a rostliny, které v nich rostou jsou fascinující pro své důmyslné adaptace a životní formy. Věděli jste, že dokonce tři druhy masožravých bublinatek získaly národní jména v thajštině, která pro ně vybrala sama thajská královna Sirikit? Zasadila se také o ochranu jejich křehkých a zranitelných biotopů. I když jsou bublinatky ohrožené i na jiných místech světa, pod královskou ochranou se ocitly pouze ty v Thajsku. Při putování po zajímavostech ze světa masožravých rostlin navštívíme i Sloní ostrov (Koh Chang), který je největším ostrovem Thajského království.

Martin Spousta se více jak 30 let zajímá o masožravé rostliny a jiné botanické zajímavosti. Navštívil zajímavá bydliště (biotopy) masožravých rostlin nejen u nás, ale i v Evropě nebo Thajsku. Přes 10 let spolupracoval s Botanickou zahradou v Liberci, kde vzniklo mnoho zajímavých výstav (výstava Masožravé rostliny a jejich bydliště se dokonce dostala do Royal Botanic Gardens Kew v rámci Science Festival 2016). Pro zahradu také získal mnoho zajímavých druhů rostlin, semen i vzorků exotických dřev, díky čemuž vznikly dvě stálé expozice. Velkým úspěchem bylo zajištění pylu zmijovce titánského pro opylení tohoto ohroženého druhu. Podílel se na několika publikacích: Roots and root system of trees nebo Masožravé rostliny – Kapitoly ze života v tropech, v současné době se podílí na Atlasu bublinatek. Tři roky působil jako učitel odborného výcviku na Střední zahradnické škole a od roku 2022 je zahradníkem Botanické zahrady Praha.

 

 

 

Jak se připojit online?

Přednášky budou promítány a zpřístupněny také online a lze je sledovat v běžném webovém rozhraní. Není nutné si daný program stahovat či instalovat do vašeho zařízení. Týden před začátkem přednášky vám zašleme e-mail s bližšími informacemi k přihlášení.

Na přednášku se přihlásíte online prostřednictvím formuláře v odkazu níže. Stačí, když vyplníte vaše kontaktní údaje, vyberete si termín a téma přednášky, které vás zajímá.

Další informace

Bližší informace s odkazem na přihlášení a další náležitosti k vámi vybrané přednášce obdržíte týden před začátkem přednášky prostřednictvím e-mailu, pod kterým jste se na přednášku přihlásili.

Důležité změny či aktualizace k celému cyklu budou s dostatečným časovým předstihem uveřejněny na této stránce.

 

 

Přednáškový cyklus vznikla také díky podpoře firmy Hyundai:

Hyundai_Logo_Hor_FullColour_CMYK

 

Na viděnou v zahradě nebo online u vás doma!

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.