Koupit e-vstupenku

Naše akce

BLAHODÁRNÁ ZAHRADA I Prohlídky a workshopy pro seniory

12. 6. - 19. 9. 2022

Poznejte s námi účinky, které má prostředí zahrady na mysl člověka. Projekt Blahodárná zahrada nabízí prohlídky a workshopy, které jsou určené pro aktivní seniory.

Programy jsou vedené zkušenými lektory a vtáhnou vás do různých míst zahrady, nabídnou možnost kreativního vyjádření i bádání při práci s mikroskopem.

Poodhalíte s námi také tajemství jednotlivých expozic a poznáte zajímavé rostliny Botanické zahrady Praha i s jejich příběhy.

Komentované prohlídky Vás zavedou na nejkrásnější místa venkovní expozice, do expozice výroby vína i do skleníku Fata Morgana.

Níže najdete seznam všechn prohlídek a workshopů, které pro vás chystáme.

PROHLÍDKY

12. 7. Léčivé rostliny

Kolekce léčivých a kořeninových rostlin zaujímá v botanické zahradě nezastupitelné místo. Mnohé z nich byly dávno součástí klášterních zahrad, na které upomínají záhony z vrbového proutí. Seznamte se s historií pěstování rostlin a jejich účinky.

16. 8. Fata Morgana

Je to přelud nebo skutečnost? Pojďte s námi projít vegetaci subtropů, tropických deštných lesů i horských mlžných lesů. Kochejte se roztodivnými tvary rostlin, jejich zelení a barvou květů. Během prohlídky si projdete vegetací tropických oblastí celého světa. Navíc v létě bývá ve skleníku příjemněji než venku!

13. 9. Užitkové plodiny z Nového světa

Kolik znáte užitkových rostlin z Nového světa? Brambory, papriky, rajčata, dýně? Jistě i fazole, arašídy, batáty nebo pepína. Přijďte se seznámit s dalšími rostlinami, které postupně pronikají na náš stůl. Potom pro Vás chia, quinoa, amarant, ačokča nebudou španělská vesnice.

27. 9. Expozice výroby vína

Nahlédněte do našeho sklepa, kde vinaři připravují jedinečné víno z hroznů z Vinice sv. Kláry. Seznámíme vás s historií vinice i s procesem zpracování hroznů. Součástí prohlídky není degustace vín.

Základní informace k prohlídkám:

Začátek prohlídek: v 16.00 a v 17.00 hodin

Délka: cca 1 hodina

Cena: senioři nad 60 let – 75 Kč; senioři nad 70 let – 1 Kč

Na všechny prohlídky je nutná rezervace na e-mailu eva.vitova@botanicka.cz nebo na telefonu 603 582 191.

WORKSHOPY

Bylinky u nás doma

19. 7., 20. 9. 2022 od 14.00 

Nedovedete si bez bylinek představit žádnou domácnost? V Zahradě mEDU budou vysazeny kromě zeleniny i více či méně známé bylinky, které se užívají v kuchyni jako zelené koření či rostliny pěstované pro své zklidňující a léčivé účinky. V průběhu programu se tak seznámíte s jejich využitím, ochutnáte je a vyrobíte si bylinkovou sůl, popřípadě bylinkové mýdlo (dle vegetační sezony).

Minizahrádky v recyklovaných nádobách

28. 6., 26. 7., 6. 9. 2022 od 14.00

Pokud nemáme vlastní zahradu, potěší nás i malý prostor zeleně, který si můžeme domů přinést. V tomto případě navíc v nádobách z recyklovaných materiálů. Během programu se tak seznámíte s jednoduchými možnostmi výroby dekoračních nádob z recyklovaných materiálů, ve kterých lze rostliny pěstovat v bytových podmínkách.

Babi, dědo, pojďte se mnou do zahrady, aneb mezigenerační setkávání

Program je určený pro děti ve věku 7–12 let a jejich prarodiče. Cílem programu je mezigenerační setkávání, předávání zkušeností, objevování a vzájemné předávání nových informací. Každé z témat využívá jiného potenciálu, který botanická zahrada návštěvníkům v daném měsíci nabízí. Během programů se tak účastníci dostanou i do různých částí zahrady a vyzkouší si činnosti od zahradnických přes rukodělné až po metody výzkumné při práci s mikroskopem.

Témata a termíny jednotlivých programů:

- Hmyzí hotel do každé zahrady: 2. 8. od 16.00

 

Zahradníkem na zkoušku

Kdykoliv dle domluvy

Nemáte vlastní zahradu? Nevadí! Tvorba a péče o zahradu je nikdy nekončící tvůrčí proces, který nám umožňuje i rozvoj vlastního kreativního Já. Program je určen jednotlivcům, kteří se chtějí na zahradě realizovat, ale bohužel nemají tu možnost. Pro tyto zájemce nabízíme možnost ponořit se do zahradničení a pomoci nám vytvořit a udržovat výslednou podobu Zahrady mEDU.

Základní informace k workshopům:

Délka: cca 2 hodiny

Cena: senioři nad 60 let – 75 Kč; senioři nad 70 let – 1 Kč

Na všechny workshopy je nutná rezervace na e-mailu eva.vitova@botanicka.cz nebo na telefonu 603 582 191.

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.