Naše akce

Živá krása květů a sušených plodů

11. - 19. 9. 2021

Vzhledem k teplému zářijovému počasí potrvá výstava pouze do neděle 19. 9.

Unikátní výstava vás zavede do období času hojnosti a oslav podzimní sklizně, tak jak jej kdysi zažívali majitelé trojského zámku, ale i obyvatelé na hospodářských usedlostech zdejšího panství, které se rozkládalo v údolí Vltavy a ve svazích nad řekou, kde se také dodnes pěstuje réva ve vinici sv. Kláry.

V expozicích naší zahrady budete mít jedinečnou možnost nahlédnout do období podzimní sklizně plodů a hojnosti květů, které pod vedením floristy Slávka Rabušice a jeho kolegů naaranžují zahradníci a pracovníci z botanické zahrady a z českých hradů a zámků v rámci celostátního semináře aranžování květin.

Zahradu zaplaví tisíce květů a plodů v tradičních i nadčasových aranžmá, která vás přenesou nejen do života a času sklizně na panském dvoře, viničním domku nebo selské usedlosti, ale i přímo na venkovskou svatební hostinu či do hojně vyzdobené barokní kaple sv. Kláry, kde spatříte pompézní barokní kytice přesně tak, jako Klára Bernardina z Maltzanu, manželka tehdejšího majitele trojského panství nebo barokní malíři na přelomu 17. a 18. století. Současně vám představíme i volné techniky a některé další styly aranžování květin, zejména pak elegantní variace na umění Dálného východu - Číny a Japonska, všeobecně známé pod názvem ikebana, které jsou jedinečným završením této výstavy.

Přijďte si k nám užít živou krásu květů a sušených plodů v kontextu dějin aranžování květin a současných trendů ve floristice.

Slávek Rabušic

Profesionální florista, přednáší a předvádí aranžování květin na seminářích a společenských akcích. Zabývá se kompletním květinovým servisem pro firmy i jednotlivce. Specializuje se na svatební floristiku a historii aranžování květin. Navrhl a vytvořil květinové dekorace k několika televizním pohádkám a celovečerním filmům. Je externím spolupracovníkem Národního památkového ústavu a autorem několika stálých projektů; mezinárodní soutěže v aranžování květin - Brněnské růže a tematických květinových výstav na mnoha českých hradech a zámcích.

Výstava bude probíhat v těchto částech zahrady:

MAPA ARANŽMÁ

- bistro Botanická na talíři - KVĚTINOVÉ VAZBY

- Japonská zahrada - VARIACE NA UMĚNÍ DÁLNÉHO VÝCHODU

- Ornamentální zahrada - VELKÉ FLORÁLNÍ OBJEKTY

- Kaple sv. Kláry - KLASICKÉ BAROKNÍ DEKORACE

- Svatební altán pod kaplí - UMĚLÉ JAKO ŽIVÉ

- Okolí viničního domku a vinařského lisu - PODZIMNÍ DEKORACE Z KVĚTŮ A PLODŮ

Základní informace

KDE: Venkovní expozice, otevírací doba 9.00–⁠19.00

KUDY: Nejlepší trasa vede od zastávky autobusu 112 "Kovárna", přes vinici. Mapa areálu

K parkování můžete využít naše parkoviště - příjezd z ulice K Pazderkám (100Kč/den), či parkoviště ZOO (200 Kč/den).

ZA KOLIK: Vstupné odpovídá standardnímu ceníku do botanické zahrady pro venkovní expozice:

Dospělí 100 Kč
Děti 3–15 let; žáci a studenti do 26 let s platným průkazem či ISIC 45 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti 3-15 let) 250 Kč
Senioři nad 60 let, ZTP 50 Kč
Děti 0–2 roky, Kočárek, ZTP/P zdarma
Pes 100 Kč

Těšíme se na vás.

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.