Náš odborný tým navázal na podzimní dobrodružství a znovu, celkově již potřetí, vyrazil do daleké Asie na botanickou expedici s cílem pořídit důležitou fotodokumentaci a informace z přirozeného prostředí rostlin a získat tak podklady nejen k nově připravované expozici zaměřené na korejskou flóru, ale také k rodící se knize a na připravovanou výstavu v roce 2025. Děkujeme partnerovi Hyundai za podporu celého týmu a výpravy.
Přečtěte si cestovatelský deník z expedice kurátora Jana Ponerta.
|
Naše dobrodružství začalo návštěvou dvou nádherných národních parků: Seoraksan a Odaesan. V Seoraksanu nás přivítalo slunečné počasí, které podtrhlo krásu okolní přírody. Pohybovali jsme se v nadmořské výšce od 200 do téměř 800 metrů nad mořem. Všude kolem nás se objevovaly čerstvě vyrůstající listy na stromech, a dva druhy rhododendronů - R. mucronulatum a R. schlippenbachii - nás ohromily svou nádherou. Zajímavé byly také kvetoucí byliny, jako drobný kosatec Iris rossi, mnoho druhů violek a několik druhů dymnivek s blankytně modrými květy. Fascinující bylo vidět až čtyři druhy dymnivek na jednom místě.
V národním parku Odaesan nás bohužel provázel déšť. Pohybovali jsme se ve vyšších nadmořských výškách, od 600 do 1300 metrů nad mořem. Rhododendron mucronatum zde byl v plném květu, avšak řada bylin měla kvůli dešti zavřené květy. Potkali jsme velké porosty kandíků Erythronium japonicum, tři druhy mokrýšů a několik druhů sasanek, včetně Anemone reflexa s jejími zajímavými jazykovitými květy.
Štěstí se na nás usmálo v národním parku Taebaeksan, kde se počasí výrazně zlepšilo. V okolí hory Hambaeksan jsme objevili, jak silný vliv má matečná hornina na výskyt rostlin. Geologické podloží se tu střídá na malém prostoru, což ovlivňuje druhovou rozmanitost vegetace. Mezi našimi objevy byly kandíky Erythronium japonicum a dymnivky Corydalis grandicalyx s sytě modrými květy. Na severních svazích hory Taebaek jsme našli druhově bohaté oblasti, kde rostly Hylomecon vernalis, Adoxa moschatellina či Anemone reflexa.
Výprava pokračovala do oblasti Geoncheon-ri, jižně od Daejeonu, kde jsme našli jednu z botanicky nejzajímavějších lokalit. Vápencové podloží zde podporuje bohatou druhovou rozmanitost. Objevili jsme Eranthis stellata, Iris rossii, několik druhů rodu Arisaema a pivoňky Paeonia obovata. Na této cestě jsme zažili jedinečný okamžik, když jsme potkali jedovatého hada ploskolebce ussurijského (Gloydius ussuriensis).
Hora Daedunsan nás sice zaujala působivými scenériemi, avšak díky své geologické stavbě měla nízkou diverzitu rostlin. Naopak v národním parku Songnisan jsme objevili bohaté porosty severovýchodně od kláštera Beopjusa. Nejzajímavější byla okrotice Cephalanthera subaphylla a velká plocha s nedávno odkvetlým bambusem, což mělo svou jedinečnou atmosféru.
Naše putování zakončila návštěva zahrady National Institute of Ecology poblíž Maseo-myeon, která hostí rozsáhlou sbírku korejských rostlin. Zde jsme našli mnoho rostlin, které jsme neviděli v jiných částech Koreje, jako Arisaema ringens a Corydalis incisa. Náš závěrečný průzkum proběhl v oblasti jižně od města Taean, kde jsme objevili endemickou denivku Hemerocallis taeanensis a tři druhy orchidejí.
Tato výprava nám přinesla nejen řadu cenných informací o korejských rostlinách a jejich ekologii, ale také bohatý fotografický materiál pro připravovanou knihu a výstavu.
Cestu do Jižní Koreje nám umožnila podpora společnosti Hyundai Motor Czech, za což jsme velmi vděční.
Přečtěte si více o dalších botanických expedicích.
Botanice a cestování zdar!