Koupit e-vstupenku

Naše novinky

Uzavření skleníku 23. 9.–7. 10.

23. 9. 2019

sklenik1Botanická zahrada hl. m. Prahy neustále pracuje na zkvalitnění svých služeb, zlepšení návštěvnického komfortu i na rozvoji jednotlivých expozic. Od 23. Září budou probíhat intenzivní práce ve skleníku Fata Morgana. V tropické části vzniknou nové, v pořadí již 4. a 5. epifytní kmeny, které budou následně osázeny exotickými rostlinami z deštného lesa. Z důvodu probíhajících náročných stavebních i zahradnických prací bude skleník od 23. září do 7. října pro návštěvníky dočasně nepřístupný. Znovu se otevře v úterý 8. října. Kompletní dokončení kmenů je v plánu do začátku listopadu 2019.

Skleník Fata Morgana přivítal první návštěvníky v červnu roku 2004. Od té doby se neustále proměňuje a vyvíjí. „Ve skleníku Fata Morgana se nacházejí umělé epifytní kmeny, jejichž stav je v současnosti z důvodu stáří a klimatických podmínek již nevyhovující. Proto jsme přistoupili k jejich postupné obměně. V roce 2016 jsme instalovali první kmen v blízkosti vodopádu. Na základě dobré zkušenosti s konstrukcí tvořenou ocelovou výztuží spojenou se stříkaným betonem jsme v roce 2017 instalovali druhý epifytní kmen u jezírka v prostřední části skleníku Fata Morgana,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Stávající epifytní kmeny jsou již v havarijním stavu a nedají se bezpečně obsluhovat. Proto jsme se rozhodli je obnovit novými ve stejném duchu. Finální vzhled velkého epifytního kmenu u vyhlídkové terasy budeme řešit až v průběhu stavby, dle dispozice okolních vzrostlých rostlin,“ uvedla Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Cílem proměny je, aby vybudované kmeny ve střední  části skleníku byly nejen funkční oporou pro vzácné rostliny, zároveň aby působily přirozeně a autenticky. „K návrhu těchto kmenů jsme přizvali výtvarníky, konkrétně MgA. Kryštofa Krejču a MgA. Romana Hudziece. Ti po konzultaci s našimi botaniky navrhli 4. a 5. kmen. V prostoru u terasy vznikne nejvyšší strom, který ve skleníku máme a v křižovatce vedoucí k vodopádu pak vznikne menší částečně ležatý kmen. Realizace obou kmenů probíhá ve spolupráci se stavební firmou řešící betonové konstrukce v extrémních podmínkách. Na nosnou ocelovou kostru bude nanesen modifikovaný beton, který následně výtvarně upravíme dle návrhu obou autorů,“ vysvětluje Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení.  Po dokončení stavebních prací bude kmen osázen kombinací kapradin, orchidejí, tropických epifytních rododendronů a dalších menších keřů.

sklenik3

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.