Koupit e-vstupenku

Cervia 2019

CERVIA CITTA GIARDINO – MAGGIO IN FIORE 2019

Reprezentace Prahy v projektu Cervia Citta Giardino – Maggio In Fiore v Itálii

V květnu se v přímořském letovisku Cervia v severní Itálii uskutečnilo 47. setkání zahradnických týmů evropských metropolí, jehož cílem je vytvořit květinové expozice reprezentující příslušná města.

Prezentací naší metropole byli již po počtrnácté pověřeni zahradníci Botanické zahrady hlavního města Prahy.

Návrh našich expozičních výsadeb zpracoval doktor Jiří Martinek ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Tento ročník zahradnické přehlídky v Cervii byl věnován uctění celoživotního díla pana Riccarda Todoliho, který v roce 1972 přišel s nápadem sezvat zahradníky z partnerských i spřátelených měst a nechat je promlouvat o jejich lásce k rostlinám prostřednictvím každoročně se obměňujících výsadeb. Pro mnohé z nás je obdiv k rostlinám a vášeň pro jejich pěstování důležitou součástí každodenního života. Někdo kvůli nim založí renomovanou zahradnickou přehlídku, další zas botanickou zahradu. Kromě celoživotního díla zakladatele přehlídky si proto expozice připomíná také 50. výročí založení Pražské botanické zahrady.

Celkový návrh expozičních výsadeb byl velmi výrazně inspirován rostlinami a jejich neutuchající životní energii. Mnohdy i z malého semínka vyroste obrovský strom. Kompozice soutěžního návrhu proto pracovala s makro skulpturami plodů a semen stromů ve spojení s květinovými výsadbami. Tak jako exponáty v galerii byly jednotlivé skulptury umístěny na květinový piedestal. Po plochách oranžového štěrku, jež obklopovaly terénně modelované výsadby letniček, se mohli návštěvníci procházet a meditovat nad prostou krásou a sílou přírody. Převládající červená a oranžová barva pak symbolizovala vášeň a zapálení zahradníků pro pěstování rostlin.

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.