Koupit e-vstupenku

Hortenzie

Do rodu hortenzie (Hydrangea) z čeledi hortenziovité (Hydrangeaceae) patří něco přes 70 druhů rozšířených především v Asii, nejvíce v Číně, Japonsku a Koreji. Několik druhů je domácích také na východě USA, v tropické Americe a odtud dále na jih až do Chile. Jsou to obvykle keře až menší stromky, několik je i stromových. Může se ale jednat i o statné liány o výšce až 30 m. Několik druhů je stálezelených, ale většina je opadavá.

Hortenzie jsou atraktivní a populární dřeviny. V současnosti je vysazeno 11 druhů, celkem 50 rostlin včetně variet a kultivarů.

Mezi nejčastěji zastoupený druh ve sbírce patří hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) a její kultivary. Mezi nejvýraznější patří například ‚Brunette‘, který mění v průběhu kvetení svoji barevnost od růžové přes purpurovou až po levandulovou. Dále pěstujeme perspektivní druhy, které jsou tolerantní k přímému úpalu. Jde například o hortenzii latnatou (Hydrangea paniculata) a hortenzii stromečkovitou (Hydrangea arborescens). U hortenzie stromečkovité bylo v posledních několika letech vyšlechtěno několik červenokvětých kultivarů, dříve se pěstovaly pouze bělokvěté rostliny. Samozřejmě nesmí chybět popínavá forma – hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) a příbuzný, rovněž popínavý rod Schizophragma hydrangeoides. Mezi botanickou zajímavost patří hortenzie šedá (Hydrangea cinerea) a hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) nebo téměř stromovitá hortenzie kosmatá (Hydrangea heteromalla).

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.