Koupit e-vstupenku

Palmy

Palmy jsou výrazná skupina nejčastěji statných rostlin stromového vzrůstu zahrnující 181 rodů a zhruba 2 600 druhů. Nacházejí se převážně v tropech a subtropech po celém světě. Obsazují nejrůznější typy biotopů od mangrove a pomalu proudících řek až po pouštní území, v horách vystupují až do výšky 4 000 m n. m. Existuje mnoho center druhové rozmanitosti palem, výrazná je oblast Madagaskaru, včetně okolních ostrovů, Seychel a Maskarén. Mnoho druhů najdeme také v jihovýchodní Asii, na Nové Guineji, Kubě a ve Střední Americe. Zajímavý je třeba i nevelký australský ostrov lorda Howa se čtyřmi druhy palem ve třech rodech.

Ačkoliv základní tělesná stavba je spíše statný jednokmenný strom s chocholem listů na vrcholu, najdeme v čeledi mnoho obměn – vícekmenné palmy, druhy s pravidelným větvením do dvou větví, s plazivým podzemním kmenem, šplhavé ratanové druhy, palmy shromažďující opad z okolí ve svých listových růžicích a některé další zvláštnosti. Existují i velmi drobné podrostové druhy palem s výškou necelého metru. Velké listy jsou buď dlanité, nebo zpeřené, vzácně se u druhů v chráněných polohách mohou vyskytnout i listy nedělené. Obvykle bohatá květenství se skládají z drobných jednopohlavných nebo oboupohlavných květů. Plody bývají hodně nápadné, často výrazně barevné.

Palmy mají mnoho užitkových vlastností. Lze je přímo konzumovat buď jako palmové srdíčko, nebo jejich plody či semena. Nejznámější jsou datle a kokos, ale poživatelných a využívaných palem je daleko víc. Využívá se také škrobový materiál z kmenů některých druhů, tzv. ságo (např. rod Metroxylon). Z některých palem se získává sladká cukerná šťáva (rod Arenga, Caryota). Z mnoha druhů se sladkou šťávou se vyrábějí alkoholické nápoje, slavná je zejména Jubaea chilensis a druhy rodu Pseudophoenix. O velkých ekologických problémech způsobených masovým pěstováním palmy olejné je mezi lidmi celkem velké povědomí. Olej je další z mnoha komodit, které lze z palem získat. Existuje také palmový vosk sbíraný z jihoamerických rodů Copernicia a Ceroxylon. Kmeny palem se používají i jako konstrukční materiál, mnohostranné použití na nábytek a různé nástroje ale mají i listy a ratany. Rozšířené je také využívání různých palmových vláken. Palmy se velmi často pěstují jako okrasné, a to venku i v bytě.

Proč jsou v naší zahradě?

Palmy patří mezi nejpopulárnější tropické rostliny a jsou symbolem teplého klimatu. Často byly také chápány jako symbol vítězství.

Alespoň několik druhů palem pěstuje prakticky každá zahrada, ovšem kvalitní kolekce širšího druhového sortimentu jsou hodně vzácné a kolekce naší botanické zahrady je v Evropě nejlepší. Ve skleníku Fata Morgana je vysazeno takřka padesát druhů palem, další se uplatňují v mobilní zeleni. Celkově kolekce zahrnuje přibližně 100 rodů a přes 200 druhů palem.

Sbírka palem je koncipována jako průřezová a jejím účelem je představit geografickou, ekologickou a tvarovou pestrost palem. Vědeckou hodnotu sbírky dokládá spolupráce na molekulární studii celé čeledi, kdy jsme do Královské botanické zahrady v Kew odeslali vzorky 40 rodů, které nebyly jinde v Evropě k dispozici.

Do budoucna budeme věnovat pozornost především menším, podrostovým druhům. Vybrané pěstované subtropické druhy se postupně začlenění do mobilní zeleně a budeme testovat i chladovou odolnost druhů, které mají šanci zimovat venku.

Součástí kolekce palem je také rozsáhlá sbírka semen. Palmy byly návštěvníkům zahrady představeny již na dvou samostatných výstavách.

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.