Koupit e-vstupenku

Léčivé rostliny tradiční čínské medicíny

Fytoterapie (bylinkářství) je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Celý systém tradiční čínské medicíny je odlišný od našeho chápání nemoci i fyziologie člověka a působení rostlin. Bez porozumění celému systému je přejímání kusých informací o účincích rostlin komplikované. Na rozdíl od naší terapie, kdy posuzujeme účinky jednotlivých rostlin, nebo dokonce pouze některých jejich složek, pracuje tradiční čínská medicína výhradně se směsmi drog, ve kterých jsou obsaženy látky jak rostlinného, tak živočišného nebo minerálního původu.

Za pozornost stojí keř eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus), jehož kořeny obsahují glykosidy souborně nazývané eleutherosidy, díky nimž má droga posilující účinky. Používá se při fyzickém a psychickém přetížení organismu, je vhodný při rekonvalescenci, zlepšuje celkově kondici a zvyšuje odolnost organismu při zvýšených nárocích.

V tradičních recepturách má významné postavení lékořice uralská (Glycyrrhiza uralensis). Ve směsích harmonizuje a prodlužuje účinek ostatních bylin a prospívá všem orgánům. Její kořen se používá při nachlazení, zánětech v krku, při žaludečních a dvanáctníkových vředech atd.

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.