Koupit e-vstupenku

Naše akce

KURÁTORSKÉ PROVÁZENÍ | Komentované prohlídky expozic

28. 4. - 20. 10. 2022

Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci této procházky v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa.

Prohlídka je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Před začátkem prohlídky je tedy nutné mít zakoupenou vstupenku do zahrady, kterou se případně můžete prokázat.

Termíny jednotlivých provázení najdete v tabulce níže. Prohlídky probíhají ve vybrané čtvrty v období od dubna do října. Začátek prohlídky od 17.00.

Místo setkání a začátek prohlídky je u pokladny, která je nejblíže dané expozici viz tabulka níže. MAPA AREÁLU

Na prohlídky není nutná registrace.

DATUM KURÁTOR TÉMA PROHLÍDKY SRAZ POKLADNA
26. 5. Ing. Petr Hanzelka, Ph.D. Jarní trvalky a skalničky Vstup z ulice Nádvorní
16. 6. Miroslav Horský  Výstavou bonsají s kurátorem Vstup z ulice Nádvorní
23. 6. Mgr. Jarmila Skružná Svatojánské byliny Vstup z ulice Nádvorní
7. 7. Bc. Tomáš Vencálek Hortenzie Hlavní vstup Bohnice
14. 7. Ing. Alena Nováková, Ph.D. Letničky Vstup z ulice Nádvorní
21.7. Ing. Petr Hanzelka, Ph. D. Expozice Středozemí Vstup z ulice Nádvorní
28. 7. Ing. Petr Hanzelka, Ph.D. Trvalky severoamerických prérií Hlavní vstup Bohnice
18. 8. Ing. Klára Lorencová Plodiny Nového světa Hlavní vstup Bohnice
8. 9. RNDr. Vlastík Rybka, Ph.D. Mokřadní rostliny Hlavní vstup Bohnice
15. 9. Mgr. Jarmila Skružná Léčivé rostliny Vstup z ulice Nádvorní
22. 9. Ing. Klára Lorencová Plodiny Nového světa Hlavní vstup Bohnice
6. 10. Bc. Tomáš Vencálek Podzimní zbarvení dřevin Vstup z ulice Nádvorní
13. 10. RNDr. Jan Ponert, Ph.D. Přizpůsobení rostlin k životu v tropech Vstup skleník Fata Morgana
20. 10. Ing. Romana Rybková Anthúria ve skleníku Fata Morgana Vstup skleník Fata Morgana

 

18.8. a 22.9. – Plodiny Nového světa

Jakon, oka, čajot, ačokča, quinoa, chaya… Zní vám tato slova jako zaklínadlo? Nenechte se mýlit a seznamte se, prosím, s neobvyklými užitkovými rostlinami amerického původu!

Přijměte pozvání na komentované provázení po expozici Plodin Nového světa, v níž soustředíme ucelený sortiment užitkových rostlin z Jižní, Střední i Severní Ameriky. Přesvědčte se sami o tom, že Nový svět nám nepřinesl pouze brambory, rajčata, papriky, fazole a kukuřici. Během procházky se dozvíte mnoho zajímavostí o méně známých druzích amerických užitkových rostlin. Zaměříme se na jejich využití a možnosti pěstování v našich podmínkách. Zapojíme oči, uši, nos a možná i něco ochutnáme.

8.9. – Mokřadní rostliny

Během prohlídky se podíváme na rašeliniště a jezírko s vodními a mokřadními rostlinami. Vysvětlíme si vznik rašelinného substrátu a náročnost rašelinného prostředí pro růst rostlin. Všimneme si také různých růstových forem rostlin, které rašeliniště obsazují jako jsou keříčkovité drobnolisté rostliny, trávovité byliny zejména z čeledi šáchorovitých a také masožravé rostliny.

V rašeliništi je vysazená většina ohrožených rašeliništních druhů ČR a některé z nich si ukážeme. V jezírku se zaměříme na různé formy vodních rostlin, jak vynořených, tak s plovoucími listy nebo plně ponořených. Řekneme si jaký má který typ růstu výhody a jaká úskalí.

Přestavíme si naše zajímavé vodní rostliny, dozvíte se rozdíly mezi stulíkem a leknínem v nekvetoucím stavu a ukážeme si, jak ostrá je mařice pilovitá.

15.9. – Léčivé rostliny

Léčivé rostliny provázejí člověka odnepaměti. Používají se v tradičních kulturách i moderní současnosti, proti rozmanitým neduhům, v prevenci i magii. Ve zkratce projdeme cestu léčivých rostlin napříč staletími, napříč kontinenty, napříč systémy tradičních medicín. Přivoníme, ochutnáme, budeme se rostlin dotýkat. Zažijeme zahradu všemi smysly.

6.10. – Podzimní zbarvení dřevin

Ačkoliv se to nezdá, podzim je mnohem barevnější než jaro. A to díky neskutečné paletě barvících podzimních listů a zejména i jejich velkému objemu, kdy barví v jeden okamžik. Nikdy totiž nekvete najednou tolik dřevin, jako jich tolik na podzim barví. Ukážeme si nejvýraznější rody, jako jsou břízy, javory nebo slivoně, ale také méně známé dřeviny, jako jsou vilíny, lindery nebo krásnoplodky. 

 

Těšíme se na vás!

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.