Koupit e-vstupenku

Naše akce

KURÁTORSKÉ PROVÁZENÍ | Komentované prohlídky expozic

8. 6. - 5. 10. 2023

Kurátoři Botanické zahrady Praha vás zvou na prohlídky jednotlivých expozic naší rozsáhlé zahrady. V rámci těchto procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky od května do října vždy od 17.00.

Prohlídka je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Před začátkem prohlídky je tedy nutné mít zakoupenou vstupenku do zahrady, kterou se případně můžete prokázat.

Termíny jednotlivých provázení, téma i místo srazu najdete v tabulce níže. 

Místo setkání a začátek prohlídky je u pokladny, která je nejblíže dané expozici viz tabulka níže. MAPA AREÁLU

Na prohlídky není nutná registrace.

DATUM KURÁTOR TÉMA PROHLÍDKY MÍSTO SRAZU / ZAČÁTEK PROHLÍDKY
1. 6. Ing. Petr Hanzelka, Ph.D. Suchomilné trvalky a Středozemí Vinotéka sv. Klára - Ornamentální zahrada
8. 6. Ing. Klára Lorencová Asijské užitkové rostliny ve skleníku Fata Morgana Vstup do skleníku Fata Morgana
15. 6. Ing. Petr Hanzelka, Ph.D. Skalničky a časné trvalky Severní Ameriky Hlavní vstup Bohnice - pokladna
22. 6. Mgr. Jarmila Skružná Léčivé rostliny s příchutí Asie Vinotéka sv. Klára - Ornamentální zahrada
6. 7. Bc. Tomáš Vencálek Hortenzie Hlavní vstup Bohnice - pokladna
13. 7. Ing. Iveta Bulánková Denivky Hlavní vstup Bohnice - pokladna
20. 7. Ing. Petr Hanzelka, Ph.D. Trvalky severoamerických prérií Hlavní vstup Bohnice - pokladna
17. 8. Ing. Klára Lorencová Užitkové rostliny Nového Světa Hlavní vstup Bohnice - pokladna
7. 9. Ing. Alena Nováková, Ph.D. Letničky Vinotéka sv. Klára - Ornamentální zahrada
21. 9. Bc. Tomáš Vencálek jehličnany Hlavní vstup Bohnice - pokladna
5. 10. Ing. Petr Hanzelka, Ph.D. Trávy a trvalky pozdního léta Hlavní vstup Bohnice - pokladna

 

Aethionema-armena1. 6. – Suchomilné trvalky a Středozemí

Květen a červen patří na venkovní expozici k nejhezčím měsícům, kdy kvete celá řada skalniček a trvalek. Na záhonech a v suťovištích v ornamentální zahradě nakvétají např. hořce (Gentiana acaulis), vytrvalé máky (Papaver orientale) a časněji kvetoucí odrůdy šalvějí (Salvia nemorosa), šant (Nepeta). V plném květu již bývají také plamenky (Phlox subulata), pochybky (Androsace) a další skalničky.

Zejména ve druhé polovině května a začátku června je velmi efektní expozice flóry Středozemí a Turecka, kde v tomto období nakvétá většina rostlin. Mezi nejnápadnější druhy patří např. mavuně červené (Centranthus ruber), mnohé růžově kvetoucí sivutky (Aethionema sp.), cisty (Cistus), kručinky (Genista), šalvěje (Salvia), mateřídoušky (Thymus) a jiné druhy.

 

 

Zingiber-zerumbet8. 6. – Do tropické Asie přímo za nosem aneb Procházka skleníkem za asijskými užitkovými rostlinami

Tropická Asie je místem tisíce vůní a chutí. Z Asie totiž pochází mnoho aromatických druhů rostlin, které slouží jako léčivky či koření.

Vydejme se společně za nosem a prozkoumejme asijské expozice našeho skleníku. Postupně se seznámíme s rostlinami z příbuzenstva zázvoru nebo pepřovníky, poznáme méně známé druhy ovocných dřevin i byliny s jedlými hlízami.

Očicháme parfém Fata Morgana no. 2 inspirovaný Vietnamem a na vlastní nos si vyzkoušíme několik jeho odtajněných složek.

 

Amsonia-fugatei15. 6. – Skalničky a časné trvalky Severní Ameriky

Skalničky a nízké trvalky a Severní Ameriky si prohlédneme především na expozici severoamerické polopouště. V tomto období zde bývají v plném květu dračíky (Penstemony), drobná eriogona (Eriogonum), horské dlužichy (Heuchera) a třeba také některé orlíčky (Aquilegia).

Objevují se rovněž první květy suchomilných trvalek jako je třapatkovka tenesijská (Echinacea tennesseensis) a třapatka (Rudbeckia hirta). Nakvétají rovněž nejmohutnější trvalky této expozice – stálezelené juky. Nebudou samozřejmě chybět ani některé zimovzdorné druhy kaktusů, předevší opuncie (Opuntia) a oblíbené skalničky lewísie (Lewisia) a další druhy zajímavých suchomilných rostlin.

 

 

Snimek-obrazovky-2023-04-25-v16.21.5122. 6. – Léčivé rostliny s příchutí Asie, inspirace ájurvédou a tradiční čínskou medicínou

Systém tradiční čínské medicíny nebo ájurvédy je natolik odlišný od našeho vnímání fungování lidského těla a našeho současného konceptu nemoci a zdraví, že se nám může zdát nepochopitelný, nebo dokonce podivínský, či nefunkční.

V obou těchto tradičních medicínách prověřených tisíciletími hrají hlavní roli léčivé rostliny.

Pojďme si některé z nich ukázat, přivonět, ochutnat, a hlavně se snažit alespoň trochu porozumět jejich účinkům. Nechme se jimi společně inspirovat.

 

Hydrangea-arborescens-Invincibelle-Spirit6. 7. – Hortenzie

Prázdniny začínají a léto jde do svého vrcholu, ale ty největší skupiny dřevin již odkvetly. Až na hortenzie.

Ty mají před sebou téměř dva měsíce kvetení. Některé zdobí zahradu svým odkvetlým květenstvím až do pozdního podzimu. Ukážeme si všechny druhy a kultivary, které lze pěstovat bez potíží ve středoevropských podmínkách. V naší zahradě jich máme přes 60!

Řekneme si vše potřebné o pěstování, nárocích, kompozicích, ale také o jednom invazním škůdci, který se pomalu začíná u jednoho druhu hortenzie šířit...

 

Hemerocallis--James-Marsh-13. 7.  - Denivky

Provázení bude věnováno atraktivní sbírce denivek, která patří mezi prioritní sbírky zahrady a řadí se mezi největší evropské kolekce.

Sbírka vedle botanických druhů čítá na tisíc kultivarů, k zajímavostem patří i pestrý sortiment denivek pocházející z českého šlechtění.

Na provázení si ukážeme celou kolekci zde pěstovaných rostlin, dozvíte se něco z jejich historie a vývoji šlechtění. Dále si povíme o jejich pěstitelských nárocích, chorobách či škůdcích a vůbec vše potřebné k úspěšnému pěstování těchto oblíbených rostlin.

 

Echinacea-tennesseensis20. 7. - Trvalky severoamerických prérií

Sbírka bylin severoamerických prérií a jiných lučních i křovinatých společenstev patří v botanické zahradě mezi velmi početné.

Během provázení uvidíme celou řadu druhů i odrůd zavinutek (Monarda), zápleváků (Helenium), plamenek (Phlox paniculata), třapatek a třepatkovek (Rudbeckia a Echinacea) a rovněž mnohé výrazné prérijní trávy, z nichž mnohé patří i mezi oblíbené okrasné rostliny na zahradách.

Seznámíme se s jejich dostupným sortimentem a možností pěstování. Velkou výhodou celé řady druhů je i odolnost vůči suchu, co z nich činí velmi perspektivní zahradní rostliny.

 

Tropaeolum-tuberosum-Ken-Aslet-117. 8. - Od ačokči po tzimbalo, za užitkovými rostlinami Nového světa

Ačokča, oka, čajot, mashua, jakon, tzimbalo… Zní vám to jako zaklínadlo?

Nechte se učarovat a inspirujte se netradičními plodinami původem z tropické a subtropické Ameriky.

Během procházky expozicí užitkových rostlin Nového světa zabrousíme mezi rostliny s jedlými semeny, plody či hlízami, poznáme léčivé druhy a zelené koření, olejniny, textilní rostliny či rostlinná sladidla. Zapojíme zrak, sluch, čich i chuť a dozvíme se zajímavosti o využití a pěstování u nás perspektivních druhů.

 

Snimek-obrazovky-2023-04-25-v16.26.527. 9. - Letničky

Naše letošní procházka kolem centrálního záhonu uprostřed Ornamentální zahrady se ponese v duchu Asie.

Na tomto kontinentu sice roste letniček poskrovnu, ale těch pár výjimek patří k tradičnímu sortimentu květin. Nejznámějším zástupcem je bezesporu astra čínská (Callistephus chinensis). Z Asie k nám doputovala i řada původně užitkových rostlin jako je černucha (Nigella), širokalich (Moluccella) či mák setý (Papaver somniferum).

A představíme si nevadlec hřebenitý (Celosia argentea), květinu s velmi neobvyklým tvarem květenství.

Pinetum21. 9. - Jehličnany

Sbírka jehličnanů v posledních letech vzrůstá na své ceně. Klimatické změny, ať už jsou jakéhokoliv původu, znamenají pro tuto vývojově starou skupinu dřevin, riziko.

Podíváme se na velkou část mrazuvzdorných, ale i choulostivějších rodů těchto dřevin. Lokalita botanické zahrady má ideální podmínky právě pro pěstování choulostivých a teplomilnějších druhů ve venkovních podmínkách. V této roční době jsou již jehličnany plně vyzrálé a začínají jít do tzv. dormance, tedy spánku, či odpočinku.

Podzimní měsíce dávají díky níže postavenému slunci na obloze vyniknout celé této skupině dřevin. Obzvláště pak s kontrastem modré oblohy. Nejen proto, jsou základním kosterním prvkem krajiny a zahrad.

 

Solidago-plumosa5. 10. - Trávy a trvalky pozdního léta

Pozdí léto patří na zahradě zejména vyšším okrasným travám jako je např. proso (Panicum virgatum), ozdobnice (Miscanthus) nebo dochany (Pennisetum) a dalším druhům.

Mnohé z těchto trav se na podzim navíc hezky barví a jejich okrasný efekt vydrží obvykle dlouho do zimy. Nechybí ale ani klasické podzimní trvalky, především pestrobarevné kultivary hvězdnic (Aster), nebo listopadek (Chrysanthemum).

Stále ještě kvete i řada prérijních druhů, např. zlatobýly, svíčkovce (Gaura) a málo známé, ale mimořádně nápadné zaušnerie (Zauschneria), které vynikají výraznými, jasně oranžovými květy. Tyto druhy, a mnohé další mohou zdobit zahrady do pozdního podzimu.

 

 

 

Těšíme se na vás!

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.