15. 7. 2025

Zpráva z Koreje: Botanická výprava za květenou Dálného východu

Letošní služební cesta pracovníků Botanické zahrady Praha do Korejské republiky proběhla v červnu, tedy v pozdně jarním období. Cílem výpravy bylo terénní studium korejské květeny in situ a fotografická dokumentace rostlin. Ačkoliv období nebylo vhodné pro sběr semen, byl to čas velmi bohatý na vegetaci i kvetení.

Navzdory nezvykle teplému a suchému jaru, které způsobilo, že některé rostliny byly již odkvetlé, se podařilo zdokumentovat mnoho pozoruhodných druhů.

Severní hory a smutný osud lesních orchidejí

První část cesty vedla do severní části Jižní Koreje, konkrétně do hor v okolí města Jinbu. Zde jsme zaznamenali bohatý výskyt orchideje Oreorchis patens a několika druhů rodu Platanthera, které však ještě nebyly v květu. Častý byl rovněž kosatec Iris sanguinea a nádherně kvetoucí Magnolia sieboldii.

Znepokojující zkušeností byla návštěva lokality vzácné orchideje Galearis cyclochila, kde došlo k holosečnému kácení lesa. Zbylé rostliny se krčily u pařezů a jejich šance na přežití v nových podmínkách je minimální. Kvůli nadměrnému oslunění zde navíc orchideje v čase naší návštěvy již odkvetly.

Vápencové skvosty a unikátní kapradiny

Vápencové hory v okolí jeskyně Hwanseongul nabídly pozoruhodné rostlinné druhy. Ve vstupu do jeskyně rostla kapradina Polystichum craspedosorum, která na koncích listů vytváří rozmnožovací pupeny.

Zdejší vápencové podloží hostilo například pivoňky Paeonia lactiflora, jaterníky Hepatica asiatica, mykoheterotrofní Chimaphila japonica či orchideje Cephalanthera longibracteata, C. erecta a vzácný Epipactis papillosa, který se vyskytuje pouze na omezeném území.

Národní park Taebaeksan a vzácný střevíčník

V horském sedle národního parku Taebaeksan jsme obdivovali rozmanitost vegetace podmíněnou geologickým podložím. Zvláště nás zaujaly orchideje jako Oreorchis patens, Cephalanthera longibracteata, C. erecta a především působivý Cypripedium macranthos. Ten je v tradiční medicíně vysoce ceněný, což však vede k jeho nelegálnímu sběru. Nalezen byl pouze jeden exemplář, chráněný plotem s žiletkovým drátem.

Krásy vápencových oblastí a nový výskyt vzácné orchideje

V okolí skalních ostrovů Dodamsambong jsme objevili bohatou populaci orchideje Goodyera brachystegia, objevené v Koreji teprve v roce 2004. Lokalita je známá svým vápencovým podložím a výskytem lilie či vranečků.

Další vápencová oblast, národní park Juwangsan, nás uvítala s částečně omezeným přístupem kvůli dešťům a požárům, které zde letos poničily rozsáhlé porosty. Přesto jsme mohli pozorovat například Chimaphila japonica, Pyrola japonica a její bezlistou varietu subaphylla, která získává uhlík téměř výhradně od symbiotických hub.

Na mokrých skalách jsme našli Amitostigma gracile, různé druhy Liparis, vranečky Selaginella i kapradinky Crepidomanes minutum.

Azalkové hory Hwangmaesan a orchidej za odměnu

Hora Hwangmaesan je proslulá kvetoucími azalkami Rhododendron schlippenbachii a R. mucronulatum. Oblast je upravena pro turistický ruch, ale i přes zásahy do prostředí se zde udržela populace vzácné orchideje Pogonia minor spolu s dalšími rostlinami jako hořečky nebo lilie.

Zahradní inspirace ze Suncheon Bay

V zahradě Suncheon Bay National Garden nás překvapila absence popisků a odborného zaměření. Zahrada slouží především jako estetické a odpočinkové místo pro veřejnost. Nabízí ukázky zahrad různých národů a pestré výsadby, i když tyto prvky ne vždy odpovídají reálné botanice konkrétních oblastí.

Teplomilná vegetace jihu a ostrovních lokalit

Další část cesty nás zavedla na jih Koreje. Na ostrově Namhae jsme se setkali s teplomilnějšími druhy jako Hepatica insularis, Asarum maculatum a nekvetoucí Cymbidium.

V sopečné oblasti u města Deungnyang nás zaujaly kapradiny Pyrrosia hastata a Crepidomanes minutum. V národním parku Wolchulsan jsme našli odkvetlé orchideje Cymbidium goeringii a Cremastra appendiculata.

Na ostrovech Palgeum a Amtae rostly orchideje Pogonia japonica, Bletilla striata, Epipactis thunbergii a plazivá růže Rosa wichuraiana.

Tipularia japonica: tichý klenot závěru výpravy

Závěrečnou botanickou zastávkou byl kopec na ostrově Anmyeon, známý jako lokalita orchidejí. Kromě běžnějších druhů jako Cymbidium goeringii, Calanthe discolor a Liparis kumokiri, jsme zde objevili i mimořádně vzácnou orchidej Tipularia japonica. Kvůli suchému jaru však byla již odkvetlá.

Závěr: Cenné poznatky a výzvy pro ochranu korejské flóry

Tato cesta opět ukázala rozmanitost korejské květeny i její ohrožení. Vliv klimatických extrémů a zásahy do prostředí zanechávají své stopy. Přesto jsou některé populace schopny přežívat a uchovat své jedinečné vlastnosti.

Studium rostlin v jejich přirozeném prostředí je nenahraditelným zdrojem poznání – nejen pro odborníky, ale i pro veřejnost, která může prostřednictvím práce botanických zahrad poznávat přírodu jiných koutů světa.

 

Autoři článku: Iveta Bulánková, Pavel Sekerka, Jan Ponert | Datum konání služební cesty: 9.–20. 6. 2025