Koupit e-vstupenku

Užitkové rostliny tropů a subtropů

Část kolekce tropických užitkových rostlin lze celoročně zhlédnout v expozicích skleníku Fata Morgana. Záměrem tvůrců skleníku Fata Morgana bylo seznámit návštěvníky s typickými biotopy vybraných tropických oblastí. Rostliny jsou navíc vysazeny v prostředí blízkém tomu, v němž se druhy původně vyskytují. Zatímco některé z těchto rostlin mají pro člověka význam spíše lokální a využívají se výhradně v příslušných oblastech tropických a subtropických zemí (např. mnoho zástupců zázvorovitých rostlin a palem), řada z nich je svými produkty důvěrně známa i západnímu světu (např. kakaovník pravý, Theobroma cacao).

V expozici skleníku je vysazeno asi 70 rodů (přes 120 druhů) užitkových rostlin. Patří mezi ně rostliny s jedlými semeny a plody (např. džekfrut, Artocarpus heterophyllus; karambola, Averrhoa carambola), škrobnatými hlízami nebo listy (např. tanja, Xanthosoma sagittifolium), dřeviny poskytující balzámy a pryskyřice (např. březule, Bursera simaruba; akácie druhu Vachellia karroo), mízu či kvalitní dřevo (např. blahočety, Araucaria). Zastoupeny jsou zde i rostliny textilní a barvířské (např. oreláník barvířský, Bixa orellana), ale také druhy léčivé, aromatické nebo různá koření (např. galgán, Alpinia zerumbet, sotorek obecný). Během komentovaných prohlídek návštěvníky často překvapí, že i běžně pěstované pokojové rostliny slouží v zemích svého původu lidem jako zdroj rozmanitých surovin (např. tzv. „španělský mech“, správně bromélie druhu Tillandsia usneoides, je v amerických tropech běžně používaná jako vycpávkový a obalový materiál).

V letních měsících k nim přibývají užitkové rostliny v nádobách, které jsou k vidění před skleníkem.

Potřetí se v roce 2019 představila sortimentově pestrá výsadba plodin Nového světa. Najdete ji v severní části areálu, v bezprostřední blízkosti americké prérie a indiánských teepee. Tato dočasná expozice představuje užitkové rostliny původem z Jižní, Střední a částečně i Severní Ameriky. Kromě notoricky známých plodin, bez nichž si již těžko představíme náš jídelníček (např. brambory, papriky, rajčata, kukuřice), se můžete inspirovat netradičními a u nás zatím jen málo známými rostlinami (např. šťavel hlíznatý, Oxalis tuberosa; lupina proměnlivá, Lupinus mutabilis; lilek hulevníkolistý, Solanum sisymbriifolium).

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.