Koupit e-vstupenku

Zázvorovité

Zázvorovité (Zingiberaceae) jsou pozoruhodnou čeledí jednoděložných rostlin. Zastoupeny jsou přibližně 50 rody a 1600 druhy v tropech celého světa, přičemž hlavní centrum jejich výskytu představuje indomalajská oblast. Obzvláště bohaté jsou na „zázvory“ horské oblasti jihovýchodní Asie, kde se vyskytují v lesním podrostu, a to nejen jako zemní rostliny, nýbrž i jako epifyty – rostliny osidlující kmeny a větve stromů.

Jsou to vytrvalé byliny s dužnatými oddenky, které mohou být v závislosti na ekologických podmínkách buď stálezelené, nebo určitou část roku přečkávají v dormantním stavu (zatahují). Typickým znakem čeledi jsou dvouřadé listy s pochvami, které se řadí nad sebe, čímž tvoří nepravý stonek. Oboupohlavné, výrazně souměrné květy jsou seskupeny v často atraktivní květenství. U některých rodů jsou květy podepřeny výrazně zbarvenými a vytrvalými listeny, jiné mají příjemně vonné květy.

„Zázvory“ jsou vesměs rostliny výrazně aromatické. Velké množství silic bývá soustředěno zvláště v oddencích, semenech, často i v listech. Nepřekvapí proto, že je čeleď významná z hlediska využití rostlin člověkem. Mnoho zástupců se využívá v lidovém léčitelství nebo jako zdroj surovin pro farmaceutický a kosmetický průmysl. Některé druhy (zázvor, kurkuma, kardamom) slouží jako koření či aromatická zelenina.

Dnes již samostatná čeleď kostusovitých (Costaceae) je oproti tomu poměrně malou skupinou - zahrnuje pouze 143 druhů. Pro kostusy je typické spirálovité řazení listů. Mají rozšíření v tropických oblastech, přičemž různé rody mají většinou silnou vazbu na určité území.

Naše sbírka zázvorovitých a kostusovitých rostlin je největší ve Střední Evropě, v současnosti čítá přes 500 položek ve 200 druzích. Celá kolekce zahrnuje mj. rostliny z cenných expedičních sběrů z Vietnamu, Thajska, Malajsie, Číny, Indie, Indonésie, Guatemaly a dalších míst, která navštívili pracovníci botanické zahrady či externí dárci a organizace. Zahrada dlouhodobě spolupracuje s Botanickou zahradou v Singapuru a s Královskou botanickou zahradou v Edinburghu si několikrát vyměnila položky. Sbírka poskytuje cenný rostlinný materiál vědeckému týmu z Katedry botaniky PřF UK.  

Rostliny jsou využity v expozici v nížinné a horské části skleníku Fata Morgana; himálajské druhy se uplatňují i ve venkovních expozicích. Stěžejní část sbírky se nicméně nachází v pěstebním zázemí zahrady a není přístupná návštěvníkům. Kolekce má především vědeckou a výzkumnou hodnotu.

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.