Koupit e-vstupenku

Významné sbírky rostlin

Orchideje

Sbírka orchidejí botanické zahrady obsahuje přibližně 1800 druhů v počtu asi 2500 kusů. Část sbírky má hodnotu vědeckou a genetickou se známým původem z přírody a část je určena na průběžné vystavování návštěvníkům ve skleníku Fata Morgana. 

Bulbophyllum becarii


Dendrobium pulchellum

Kapradiny

Sbírka tropických a subtropických kapradin obsahuje zhruba 400 taxonů, které mají z velké části známý původ z přírody. Sbírka patří k těm nosným, má naučnou i vědeckou hodnotu a obsahuje zástupce všech patnácti uznávaných řádů. Využívána je v expozicích skleníku Fata Morgana i při samostatných výstavách. 

Dipteris conjugata

Jehličnany

Sbírka tropických jehličnanů na konci roku 2016 čítala 114 druhů ve 125 položkách. 

Phyllocladus asplenifolius var. asplenifolius

Jehličnany rodu Phyllocladus se vyznačují tím, že prakticky netvoří listy, které jsou nahrazeny zploštělými větvičkami. Některé druhy jsme již v zahradě měli, ale tasmánský druh Phyllocladus asplenifolius jsme získali poprvé teprve v roce 2016, navíc obě pohlaví. 

Myrmekofilní pepřovník

V rámci přípravy na výstavu Rostliny a mravenci jsme získali ze Zoologické a botanické zahrady města Plzeň cenný přírůstek, pepřovník Piper fimbriulatum. Pouze několik pepřovníků ze Střední a Jižní Ameriky spolupracuje s mravenci druhu Pheidole bicornis a nabízí jim ubytování v dutých větvích a dutinách listových řapíků. Na řapících jsou také umístěné jednobuněčně žlázky poskytující mravencům tuky a bílkoviny. Pepřovník Piper fimbriulatum může být až 5 m vysoký a roste v nížinách i vyšších polohách v hodně vlhkých územích pacifického pobřeží Kostariky, Panamy a provincie Chocó v Kolumbii. Vyskytuje se pouze v nenarušených územích a je hodnocen jako téměř ohrožený dle kategorií IUCN. V roce 2005 byl publikován výsledek výzkumu, při kterém se z tohoto pepřovníku podařilo izolovat látku (lignan) s hubícími účinky na larvy komárů. 

Pepřovník Piper fimbriulatum

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.