Koupit e-vstupenku

Vonná stezka Fata Morgana

První zastavení Vonné stezky se nachází v tropickém skleníku Fata Morgana. Milovníkům vůní přibližuje postup, kterým vznikal unikátní parfém Fata Morgana No. 1, a u možňuje očichat si jednotlivé složky parfému, jakož i výsledný parfém. Ten si mohou ve skleníku zakoupit jako vonný suvenýr.

V expozici tropického skleníku je zavěšen speciální měděný kotel, v němž od prosince 2016 zrála olejová vonná směs. Část této vzácné tekutiny je zde uchována dodnes. Základem parfému byly silice dovezené z expedičních sběrů botanické zahrady na ostrov Madagaskar.

K devíti vybraným složkám i samotnému parfému si návštěvníci mohou přivonět na doprovodném vzdělávacím panelu umístěném pod terasou v nížinné části skleníku. Původní panel byl v létě 2019 nahrazen novým. Jeho autorem je výtvarník Ondřej Mašek.

Tajemství unikátního parfému Fata Mogana No. 1

Parfém je složen z pečlivě volených ingrediencí zahrnujících vonné látky z květů, semen, kůr, listů a dřev tropických bylin i dřevin, z nichž některé je možné si prohlédnout přímo v expozici tropického skleníku Fata Morgana. Směsi 21 vonných silic dominuje vůně květů ylang-ylang (Cananga odorata) a citronové trávy (Cymbopogon citratus). Dalšími složkami jsou například vanilka, skořice, kardamom, hřebíček či zázvor.

Parfém byl vytvořen přímo ve skleníku o zimním slunovratu roku 2016. Poté byl zakopán v expozici nížinného lesa, aby nasál informaci o místě, schován před světlem i zraky návštěvníků. Po jarní rovnodennosti byl obohacen o další silice a umístěn do speciálního kotle, v němž část původního parfému zraje dodnes. Kolem letního slunovratu byl odebrán vzorek a předán laboratoři, aby podle něj vyrobila identický parfém. Parfém je nyní možné zakoupit ve skleníku Fata Morgana za 499 Kč (objem balení 5 ml) v limitované edici 950 kusů.

Autoři

Autoři projektu: Botanická zahrada hl. m. Prahy, Petra Hlavatá
Autorka receptury parfému Fata Morgana No. 1: Petra Hlavatá
Autor kotle pro zrání parfému: výtvarník Vojtěch Jirásko

Autor čichacího panelu: výtvarník Ondřej Mašek
Autorka doprovodných akvarelů: výtvarnice Adriana Skálová

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.

false