Koupit e-vstupenku

Vonná stezka Svatojánské byliny

TŘETÍ ZASTAVENÍ Vonné stezky vás zavede mezi magické rostliny

V roce 2019 vznikla na Stráni v Botanické zahradě hl. m. Prahy nová expozice, která připomíná magické rostliny užívané především ve svatojánském kultu. Jedná se většinou o aromatické a léčivé rostliny, které patří mezi běžné luční druhy.  

Součástí expozice je i mosazná skulptura od měditepce Vojtěcha Jiráska, která symbolizuje slunečný kotouč. Slunce mělo ve svatojánském kultu zásadní význam a lidé ho oslavovali zapalováním očistných ohňů.

Naši předkové věřili, že je příroda v období letního slunovratu nabita zvláštní magickou mocí. V předvečer svátku Jana Křtitele (24. června) sbírali aromatické, léčivé i jinak atraktivní rostliny. Činili tak v přesně určenou hodinu a za dodržení přísných postupů. Podstatné bylo docílit magického čísla devět - buď vybírali devět různých rostlin, nebo je sbírali na devíti různých místech. Devatero svatojánských bylin se kraj od kraje lišilo, některé druhy se však často opakovaly. Byliny sbírané o letním slunovratu sloužily především k ochraně před zlými silami, k zajištění zdraví a blahobytu, k milostnému čarování a věštbám.

Třetí zastavení Vonné stezky bylo slavnostně otevřeno 22. června 2019.

Autoři projektu: Botanická zahrada hl. m. Prahy, Petra Hlavatá
Autor vonné skulptury: výtvarník Vojtěch Jirásko
Autorka doprovodných akvarelů: výtvarnice Adriana Skálová

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.