O tom, že výuka s mikroskopem není rozhodně žádná nuda, ani náročná disciplína, se můžete přesvědčit během našich programů v laboratorní učebně. Ponoříte se do fascinujícího mikrosvěta, který nás, ač ho nevidíme, ze všech stran obklopuje.
Během programu si žáci osvojí dovednosti laboratorní práce s mikroskopem, binokulární lupou a dalšími technologiemi.
Programy jsou koncipované pro žáky 5.-9. ročníků ZŠ.
V době konání výstavy motýlů (7. 4.-21. 5. 2023) ve skleníku Fata Morgana lze objednat pouze program Motýli.
JAK SE OBJEDNAT
Z nabídky vyberte odpovídající program. Váš požadavek nám napište na e-mail pruvodci@botanicka.cz. Doporučujeme se objednat alespoň 14 dní před plánovanou prohlídkou, během větších akcí raději ještě dříve.
KDY SE OBJEDNAT?
LABORATOŘ MÁME OTEVŘENOU V PLNÉM PROVOZU OD ZÁŘÍ DO BŘEZNA. V dubnu, květnu a červnu laboratoř, z důvodu jiných programů, není v provozu.
V červenci a srpnu je otevřena jen na dotázání.
KOLIK TO BUDE STÁT
Cena za program je 90 Kč/žák, při minimální platbě 1980 Kč za skupinu. Program může absolvovat maximálně 28 žáků.
PODMÍNKY NÁVŠTĚVY
Program trvá 135 minut a je připraven pro školní třídu, která se v jeho průběhu dělí na dvě poloviny. První polovina žáků absolvuje program v laboratoři, zatímco druhá skupina realizuje samostatnou prohlídku skleníku Fata Morgana s využitím samoobslužného programu. Obě skupiny se poté vymění.
Programy mohou probíhat v dopoledních i odpoledních hodinách. Začátek programu přizpůsobíme vašim potřebám.
Učebna není bezbariérová. Nachází se v prvním patře.
NABÍDKA VÝUKOVÝCH PROGRAMŮ
1. Jak na mikroskop, aneb základy mikroskopování
Mikroskop není žádný strašák, kterého by se měli žáci bát.
Během programu proto žáky seznámíme se základními technikami práce s mikroskopem a binokulární lupou.
Naučí se připravit a popsat jednoduchý nativní preparát.
Program provede žáky vnitřní stavbou hlavních částí rostlin.
Pomocí mikroskopu prozkoumají detailní stavbu pokožky včetně chlupů, seznámí se s uspořádáním cévních svazků ve stonku nebo v kořeni, a to vše na vlastnoručně zhotovených nativních preparátech.
Program žákům představí mechorosty jako pionýrské rostliny schopné přežít i v nepříznivých podmínkách. Pomocí mikroskopu se žáci seznámí s přizpůsobením mechorostů k uchování vody i nejběžnějšími druhy naší přírody.
Klíčové pojmy: mechy, játrovky, mikroskop, hyalocyty a chlorocyty, příčný řez, lamely, ploník, rašeliník, rašeliniště, měřík, voda
5. Mikrosvět pod vodou
V tomto programu žáci nahlédnou pomocí mikroskopu do bohatého světa sladkovodního rostlinného a živočišného planktonu. Budou moci pozorovat aktivní pohyb drobných korýšů i jednoduché organismy schopné fotosyntézy-zelené řasy.