I v roce 2022 jsme se rozhodli uspořádat oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Připravili jsem si pro vás opravdu pestrý obsah, který zaujme nejenom vášnivé botaniky, ale i nepolíbené lajky, kteří rádi objevují.
Přednášky probíhají opět ONLINE, a to každý čtvrtek od 10. 2. do 17. 3. vždy od 17.30 hodin. Přednáškami vás provedou jak odborníci z řad kurátorů naší Botanické zahrady Praha, tak další členové odborných institucí z oblasti Botaniky.
Přednáškový cyklus je zpřístupněn ZDARMA za podpory generálního partnera botanické zahrady - Hyundai Motor Czech, s.r.o.
O přednášce
"Zelený" renesanční poklad aneb Nečekaný nález v broumovském klášteře
Znovunalezení unikátního renesančního herbáře v broumovském klášteře je krásným příkladem toho, že i dnes může být badatelská práce vzrušující, překvapivá a především neuvěřitelně zajímavá.
Široké veřejnosti je tento nejstarší dochovaný herbář na území České republiky v podstatě neznámý, přesto, že se jedná o velmi cenný historický doklad specializovaného zájmu o léčivé rostliny. Herbář vznikl za pozoruhodných okolností na konci 16. století v okolí Bodamského jezera a jeho cesta do Čech, do východočeského kláštera Broumov, je dosud zahalena tajemstvím.
Herbář je jedinečný nejen dobou vzniku, ale i zpracováním. V kožené vazbě je shromážděno 358 druhů rostlin, které jsou opatřeny psaným komentářem vztahujícímu se především k použití rostliny při léčení. Většinu rostlin doprovázejí kolorované ilustrace související často s pojmenováním rostliny.
Prvním hmatatelným výsledkem našeho výzkumu je odborný článek, který vznikal v mezioborovém autorském kolektivu více než rok. Před několika měsíci byl článek přijat k publikaci v odborném zahraničním časopise, čímž se nám podařilo završit první etapu výzkumu. Publikace výsledků je základem dalšího studia herbáře i snahy o jeho restaurování a digitalizaci.
Pojďme společně zalistovat Broumovským herbářem a nahlédnout společně za oponu renesančního kvasu doby, ve které vznikaly první herbáře sušených rostlin a byly zakládány první botanické zahrady.
O přednášející
Mgr. Jarmila Skružná
Jarmila Skružná působí v Botanické zahradě Prahy jako vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky.
V rámci péče o sbírku užitkových rostlin mírného pásma se dlouhodobě věnuje historii klášterních zahrad a rostlin v nich pěstovaných.
V posledních letech se spolupodílí také na archeobotanickém výzkumu kláštera Plasy.
Základní info a přihlášení
Přednášky budou probíhat online a lze je sledovat v běžném webovém rozhraní. Po skončení přednášky bude záznam uveřejněn na našem YouTube kanále s možností opětovného přehrání. Na přednášku se přihlásíte online prostřednictvím formuláře v odkaze níže. Stačí, když vyplníte vaše kontaktní údaje a vyberete si termín a téma přednášky, které vás zajímá.
SPUSTIT PŘEDNÁŠKU (17:30)
Další informace
Bližší informace s odkazem na přihlášení a další náležitosti k vámi vybrané přednášce obdržíte prostřednictvím e-mailu, pod kterým jste se na přednášku přihlásili, a to den před začátkem přednášky.
Důležité změny či aktualizace k celému cyklu budou s dostatečným časovým předstihem uveřejněny na této stránce.
Generální partner akce:
Přehled témat a termínů celého cyklu najdete ZDE