Koupit e-vstupenku

Nížinný deštný les


Pohled do expozice z můstku                       Vodopád

Střední část skleníku je věnována tropickému nížinnému lesu čtyř kontinentů. Horní patro deštného lesa tvoří především vysoké stromy s deskovitě rozšířenými bázemi – tyto mohutné dřeviny však nerostou na skalních stěnách a v příliš kamenitých svazích, ve skleníku jsme je proto nemohli použít. Strmý terén, který je hlavní předností skleníku Fata Morgana, je osázen rostlinami přizpůsobenými právě těmto podmínkám. Mezi keři a nízkými stromy rostou hlavně kapradiny, begónie, áronovité a podpětovité rostliny, drobné skalní palmy, bromélie a další. Téměř celá severní stěna tvořená přírodní skálou je věnována flóře Střední a Jižní Ameriky. Velký prostor dostaly i dvě asijské expozice. První je zaměřena na rostliny z Vietnamu a pevninské části jihovýchodní Asie, druhá přibližuje flóru Sundských ostrovů a Filipín. Menší, ale zajímavá je i partie severní Austrálie s ostrovy Nová Guinea a Nová Kaledonie. Za pozornost stojí také expozice tropické Afriky s ostrovem Madagaskar.

 
Strongylodon macrobotrys                            Freicinetia sp.

Značnou plochu v tropické části zabírá sladkovodní tropické jezero, rozdělené proskleným průchodem na dvě části. Pod hladinou se mezi bohatým vodním rostlinstvem Starého i Nového světa prohání kolem osmi tisíc ryb.

 
 Chodba vedoucí k podhledům do jezírka              Nasvícený vodopád

Atrakcí je i šestimetrový vodopád s potůčkem, stékajícím do malé tůňky, zvuk padající vody oživuje celý prostor tropické části.

Pohled do expozice od terasy

Zajímavý pohled do expozic umožňuje vyhlídková terasa, umístěná přímo proti vodopádu, jejíž plocha bývá využívána i k pravidelným výstavám.

 
 Motýl Atrophaneura semperi je k vidění během výstavy motýlů 


Výstava orchidejí 2013


Žába bezblanka ukrytá ve květu orchideje Phaius tankervilleae během výstavy orchidejí v roce 2008.

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.