Koupit e-vstupenku

Trvalky v Ornamentální zahradě

Záhonové trvalky představují podstatnou část sortimentu rostlin v Botanické zahradě hl.m. Prahy. Spolu s nejpočetnějšími kolekcemi, tedy sbírkou denivek a kosatců a hajními a podrostovými druhy čítají dohromady na 5000 druhů a odrůd rostliny. S trvalkami se v botanické zahradě lze setkat na mnoha místech a ve větší či menší míře tvoří součást v podstatě všech expozic. Sbirky trvalek doplňuje i sbírka trav a travám podobných rostlin.

Mimo výše zmíněné kosatce a denivky patří nejpočetnějším kolekcím sbírku kultivarů rodu plamenka (Phlox), záplevák (Helenium), šalvěje (Salvia), šanta (Nepeta), třapatka (Rudbeckia), třapatkovka (Echinacea), hvězdnice (Aster), zavinuta (Monarda), kopretina (Leucanthemum), mák (Papaver), dlužich (Heuchera), kakost (Geranium), rozchodník (Sedum), hvozdík (Dianthus) a další. (viz.: www.florius.cz/troja)

První větší plochou trvalek v Ornamentální zahradě je záhon u bývalé správní budovy, kde je vysazeno asi 70 kultivarů květin. Je koncipován tak, aby kvetl v období od konce dubna (orlíčky) až do konce října (listopadky).


Trvalkový záhon u bývalé správní budovy

Další velkou plochou je kombinovaná výsadba letniček a trvalek na Centrálním záhonu. Zde tvoří trvalky dominanty ve střední části záhonu. Návštěvník se zde setká zejména s vyššími druhy a kultivary plamenků (Phlox paniculata), zápleváků (Helenium), zavinutek (Monarda), s příbuznými rozrazilů (Veronicastrum virginicum), hvězdnicemi (Aster) či stračkami (Delphinium). K méně známým, ale o to zajímavějším patří např. luhovnice (Leucanthemella serotina), nakvétají až velmi pozdě na podzim velkými, čistě bílými kopretinovitými květy, dále pak vytrvalým astrám podobná Heterotheca camporum ´Sunshine´, která kvete rovněž na podzim, ale barva květu je svítivě žlutá.



Výsadba trvalek podél zdi u kaple sv. Kláry

Poblíž Centrálního záhonu, podél zdi u kaple Sv.Kláry, je novější expozice druhů a kultivarů rostlin převážně středozemního původu. Je zde vysazeno několik odrůd levandulí (Lavandula angustifolia, L. x intermedia), botanické santolín (Santolina lindavica, S. viridis, S. bethamiana aj.), vytrvalé sápy (Phlomis russeliana, P. cashmeriana), stálezelené šalvěje (Salvia lavandulifolia ve třech poddruzích), modře, růžově a bíle kvetoucí yzopy (Hyssopus officinalis). Výsadba je rovněž doplněna o relativně dobře zimovzdorné odrůdy rozmarýnů (Rosmarinus officinalis ´Arp´ a ´Miss Jessop´s Upright) a také o odrůdy odolnějších cistů (Cistus).

Poblíž pineta v Ornamentální zahradě je další větší výsadba trvalek, kde převládají druhy a odrůdy snášející letní přísušky pouze s minimem přídatné závlahy. Asi nejatraktivnější je tato plocha v době kvetení sbírky velkokvětých máků (tedy na přelomu května a června), kdy už zdálky svítí velké, nejčastěji jasně oranžové květy. Z ostatního sortimentu jsou zde umístěny suchomilné kakosty (Geranium x cantabrigiense), suchomilné hvězdnice (Aster sedifolius a Aster amellus), rozrazily (Veronica incana), šater (Gypsophila repens) a mnohé další. spíše nižší druhy a odrůdy, které tuto kompozici doplňují.


Aster amellus ´Veilchenkonigin´

Poslední plochou s většími výsadbami trvalek je okolí bambusové louky. Zde jsou k vidění především druhy a odrůdy tolerující jak slunné tak i polostinné stanoviště a druhy náročnější na dostatek vláhy, např. upolíny (Trollius) v řečišti, čechravy (Astilbe), bohyšky (Hosta). Jsou zde ale i druhy tolerující sušší půdy jako např. bergénie (Bergenia), čistec velkokvětý (Stachys grandiflora) nebo opět kakosty (Geranium x cantabrigiense). K nejnápadnějším patří i velmi vzrůstné a mohutné trvalky jako rodgersia (Rodgersia podophylla), rdesno (Polygonum polymorphum) a nejrobustnější bylina tohoto místa vůbec barota (Gunnera manicata). V podrostu jedlého kaštanovníku jsou k vidění i méně obvyklé podrostové plamenky (Phlox divaricata) a také velmi atraktivní okrasná tráva s jasně žlutými květy Hakonechloa macra ´Aureola´.

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.