Venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy v Troji byly pro veřejnost slavnostně otevřeny v roce 1992. Od té doby se neustále upravují a vyvíjí.
V roce 1997 byla otevřena Japonská zahrada. Tvoří ji jak tradičně pojatá meditativní část, tak část sbírková s rostlinami pocházejícími ze sběrů v oblasti Japonska a Číny. Každoročně se zde koná oblíbená výstava bonsají.
Od dubna roku 2004 je k areálu přidružena také památkově chráněná Vinice sv. Kláry.
V roce 2011 byly do té doby samostatné části zahrady propojeny v jeden celek. Vznikla tak jednotná expozice na ploše téměř 25 hektarů, která je návštěvníkům přístupná celoročně.
V současnosti se i nadále pracuje na tvorbě nových expozic a rozvoji těch stávajících.
Při procházce expozicemi jsou návštěvníkům k dispozici pítka a množství lavic, kde si mohou během procházky odpočinout. Do zahrady jsou doplňovány i různé dekorační a informační prvky, které mají za cíl návštěvu zahrady zpříjemnit a přiblížit ji více také návštěvníků se speciálními potřebami.
Koncepce zahrady je směřována tak, aby přinášela nejen poznání, ale i relaxaci, estetické uspokojení a prostor, kam je možné se v dnešní hektické době uchýlit do klidu.
Prohlídkové okruhy
Pokud se ve venkovních expozicích účastníte komentované prohlídky, obvykle se s průvodcem zastavíte mimo jiné na význačnějších místech uvedených níže. Podrobnější popis jednotlivých částí expozic najdete v menu vlevo.
Při komentované prohlídce areálu Jih venkovních expozic průvodce nejčastěji představí sbírku jehličnanů (pinetum), vinici sv. Kláry, stopu dinosaura, záhony s jedovatými, léčivými i užitkovými rostlinami, Japonskou zahradu, bambusový háj a četné další rostliny.
Prohlídka areálu Sever obvykle zahrnuje návštěvu expozice stínomilných rostlin, skleníku s kaktusy a dalšími sukulenty, severoamerické polopouště pod širým nebem, jezírka a rašeliniště s masožravými rostlinami.