Expozici severoamerické polopouště dominují zejména zimovzdorné kaktusy několika druhů a mohutné trsy rostlin rodu Yucca. Vytrvalé byliny a skalničky jsou vysázeny zejména při okrajích expozice a částečně také rozptýleně v její centrální části.
Jde o rostliny snášející sušší stanoviště a vyžadující nebo tolerující značné oslunění. Těžiště přirozeného výskytu těchto rostlin jsou hlavně hory a prérie amerického středozápadu.
Kvetoucí juky na expozici Severoamerické polopouště
Asi nejtypičtějšími a neznámějšími skalničkami Severní Ameriky jsou plamenky (Phlox), dračíky (Penstemon) a lewísie (Lewisia), z nichž mnohé druhy zde mají návštěvníci možnost spatřit. K vidění je rovněž několik zajímavými nízkých druhů rodu Eriogonum, tvořící obvykle stříbřitě či šedě olistěné polštáře a žlutá květenství, několik drobných horských dlužich (Heuchera), šuškardy (Liatris), velmi aromatickou a stálezelenou šalvěj Salvia pachyphylla, severoamerické orlíčky jako je Aquilegia chrysantha, A. elegantula. Z vyšších bylin jsou zastoupeny jasně růžově kvetoucí Agastache cana, krátkověká Ratibida columnifera se žlutými nebo tmavě červenými květy.
Lewisia cotyledon
Heuchera bracteata var. parviflora Ratibida columnifera f. pulcherrima
Agastache rupestris Penstemon cobaea
V expozici severoamerické prérie a prérijního záhonu samozřejmě nechybí ani trávy. Jsou to především vousatky (Andopogon scoparius) s načervenalým podzimním zbarvením listů, velmi vysoká Andropogon gerardii, dorůstající i 3m výšky, proso prutnaté (Panicum virgatum), Sporobolus heterolepis, Bouteloua curtipendula a Bouteloua gracilis s „praporovitě“ utvářenými květenstvími. Dále jsou tu vytrvalé trávy jako jemnolistá kavyl Stipa tenuissima.
Bouteloua gracilis
Panicum virgatum ´Rehbraun´- podzimní zbarvení