Koupit e-vstupenku

Expozice Medonosné rostliny a včely

Poznejte unikátní svět medonosných rostlin

Na východní straně trojského svahu spojujícího jižní a severní část venkovních expozic se nachází interaktivní expozice, která návštěvníkům netradiční formou představuje zajímavosti ze života hmyzu a rostlin. Je dalším příspěvkem botanické zahrady na cestě k vnímání přírody všemi smysly. Je tudíž přístupná opravdu široké veřejnosti, včetně návštěvníků se specifickými potřebami.

V minulých letech jsme zde zbudováli dvě kamenné zídky, vyseli květnatou louku s důrazem na medonosné byliny a vysadili méně běžné ovocné stromy – moruše a oskeruše.  Expozice byla pro veřejnost otevřena 21. 7. 2018

Vizualizace "Prozkoumej dávné včelí příbytky" – několik zvětšených dávných typů úlů v lese
bude sloužit jako prolézačka i jako ukázka dávného chovu včel


Realizace v roce 2018

Hlavní myšlenkou této nové expozice je ukázat návštěvníkům botanické zahrady nejen život včel a medonosné rostliny, ale seznámit je s životem včel v české krajině. Expozice by měla přiblížit vztah člověka, rostlin a včely v prostředí, které je všem blízké a dobře známé. Expozice má poučit návštěvníky jak z okruhu širší odborné veřejnosti, tak počínající včelaře, školáky a děti. Z tohoto důvodu je expozice rozdělená na dva naučné okruhy. První naučný okruh je zaměřen na způsoby opylování na jednotlivých stanovištích typických pro krajinu České republiky. Druhý okruh seznamuje pomocí interaktivních prvků návštěvníky s několika tématy ze života včel. Do expozice je zamýšleno rozmístění laviček, piknikových stolů, informačních panelů i naučně herních prvků.  

Do sadu na ovoce našich babiček

V ovocném sadu, který je nedílnou součástí nové expozice, najdou návštěvníci nejen staré odrůdy jabloní, ale i další zapomenuté teplomilné druhy ovocných stromů. Patří sem například mandloně, morušovníky nebo netradiční kříženec jeřábu a hrušně – hruškojeřáb. I na hruškojeřábu se podepsalo české šlechtění a před sto lety vznikla odrůda ‘Tatarova hruška’. Z tradičních českých odrůd jabloní lze zmínit například Královské z Jiříkova, Panenské české nebo Malinové holovouské. Součástí expozice je i nově založené maliniště s více než deseti odrůdami maliníku a ostružiníku. Mezi ty nejzajímavější patří žlutě plodící ‘Golden Everest’ nebo až do hlubokého podzimu remontující, tedy dvakrát plodící, odrůda ‘Heritage’.


Vizualizace "Zvaž, kolik medu bys za život vytvořil, kdybys byl včelou" – houpačka ve tvaru
lžíce ukáže, kolik medu by člověk za celý život vytvořil, kdyby byl výkonný jako včela.


Realizace v roce 2018

Vizualizace "Opyluj rozkvetlý květ" – hra pro děti s pomocí košíčků a dřevěné prolézačky ve
tvaru květu.


Realizace v roce 2018

 


Návrh expozice - autor Ing. Klára Nepustilová.



Expozice Medonosných rostlin a včelařství - výchozí stav v roce 2011


Expozice Medonosných rostlin a včelařství - situace v roce 2013


Domek včelaře, červenec 2018


Interiér v domku včelaře, 2018

Namíchejte si svůj pravidelný mix novinek z Botanické

*Potvrzením výběru a odesláním udělujete souhlas se zasíláním newsletteru.